Türkiye'nin En Büyük Askeri Üssü

Türkiye, yurt dışındaki en büyük askeri üssünü, Somali'nin Başkenti Mogadişu’da kuruyor, açılışı Nisan ayında yapılması planıyor.

GÜNDEM 17.03.2017, 10:39
Türkiye'nin En Büyük Askeri Üssü

Türkiye, kuraklığın yanında terörle de mücadele eden Somali'de askeri üs kurduk.

Bu askeri üs,Türkiye'nin yurt dışındaki en büyük askeri üssü olma yolunda. Nisan ayında yapılması planlanan üssün açılışına Erdoğan ile Hulusi Akar'ın da katılacağı alınan haberler arasında.

Başkent Mogadişu’da kurulan askeri üste Somali Ulusal Ordusu’na mensup askerlerle Afrika’nın birçok ülkesinden gelecek askerler Türk Ordusu tarafından eğitilecek. 

Mogadişu’da kurulan üssü dün Somali Savunma Bakanı General Abdulkadir Ali Dini beraberindeki askeri heyetle birlikte ziyaret etti.

İnce işleri tamamlanmak üzere olan üssü gezen Bakan Dini, üssü hazırlayan Türk askeri ve sivil yetkililere teşekkür etti.

Somali Devlet Başkanı Muhammed Abdullah Muhammed ‘Farmajo’ ise aynı saatlerde resmi hesabından tweet atarak üssün çok yakında açılacağını duyurdu. Başkan Farmajo mesajında, ''Türkiye’nin dünyadaki en büyük askeri üssü neredeyse tamamlandı. Çok yakında Somali Ordusu güçlü bir şekilde geri dönece'' dedi.

İnşaatı Mart 2015’te başlanan üs, 50 milyon dolara mal oldu. 400 dönüm arazi üzerinde yer alan üste 32 bin m2 kapalı alan bulunuyor. 3 askeri okulun da yer alacağı tesiste bin askerin eğitim görüp barınacak.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)