Türkiye'nin S-400 Alması, ABD Savunma Bakanı Mattis'in Gündeminde 'Endişeliyiz'

Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 Hava Savunma Sistemi alması konusu ABD'nin gündeminden düşmüyor. Geçtiğimiz günlerde ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nden yapılan açıklamalarında ardından bir açıklamada ABD Savunma Bakanı Mattis'den geldi.

GÜNDEM 28.08.2018, 19:12
Türkiye'nin S-400 Alması, ABD Savunma Bakanı Mattis'in Gündeminde 'Endişeliyiz'

Rusya'nın, Türkiye'ye S-400 Savunma Sistemini 2019 yılında teslim edeceğini açıklamasının ardından bu konu ABD tarafından daha çok ele alınır oldu. 

Konuya dair geçtiğimiz günlerde ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nden bir açıklama gelmiş ve bu sistemin NATO'ya uyumlu olmaması konusunda endişeliyiz dedi. Daha sonra Türk Heyeti ile ABD Heyeti arasında geçen konuşmada ABD heyeti, Türkiye'nin S-400 almaktan vazgeçmesi halinde F-35'lerin tesliminde bir sıkıntı yaşanmayacağını duyurmuştu. 

SON AÇIKLAMA ABD SAVUNMA BAKANI MATTİS'TEN

ABD tarafından gelen bu açıklamaların ardından konuya ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. ABD Savunma Bakanı Jim Mattis düzenlediği bir basın toplantısında Türkiye'nin S-400 almasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Jim Mattis konuşmasında, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma füze sistemlerini alıyor olmasıyla ilgili olarak da "Bu konudaki kararın Türkiye'ye ait olduğunu" ve "Bu füze sistemlerinin alınmasının kendilerini endişelendirdiğini"  söyledi. 

Türkiye ile ABD arasında yaşanan ilişkilere de değinen Jim Mattis Türkiye ile çok sayıda ortak çalışma alanları olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı. "Türkiye ile birçok konuda beraber çalışıyoruz. Türk Savunma Bakanı ile dün telefonda görüştüm. Çok samimi müzakerelerde bulunduk. Münbiç'teki durum da dahil önümüzdeki konular üzerinde çalışıyoruz. Eğitim ekipmanları Ankara'ya ulaştı. (Türk tarafı ile) Birlikte yapacağımız devriyeleri mümkün kılacak sürece yaklaşıyoruz. Yakında beraber bu devriyeleri gerçekleştireceğiz, bundan eminim. Bu tür konularda Türkiye ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (1)
üniversiteli 13 ay önce
onlar patriotlarla ırakı vururken kimse endişelenmiyordu da,biz s400 alıyoruz diye endişeleniyorlar öyle mi?Allah kahhar ismiyle onlara tecelli etsin inşAllah