Türkiye-Rusya-İran'dan Kritik Zirve! Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamalarda Bulundu

Türkiye-Rusya-İran üçlü zirvesi öncesi baş başa görüşmesi sona erdi. Liderler açıklamalarda bulunuyor. Peki zirvede neler görüşüldü? Hangi konular ele alındı? İşte merak edilenler.

GÜNDEM 07.09.2018, 14:37 07.09.2018, 14:45
Türkiye-Rusya-İran'dan Kritik Zirve! Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamalarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin "Suriye" meselesi için yapılacak Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi öncesi baş başa görüşmesi sonlandı.

Görüşme basına kapalı olarak düzenlendi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ruhani'den sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile baş başa görüşme gerçekleştirdi.

LİDERLERİN AÇIKLAMALARI

İRAN CUMHURBAŞKANI RUHANİ'NİN AÇIKLAMALARI

Biz Suriye’deki savaşın alevlerini söndürmek için bütünlüğünü korumak için, geleceğini kendi belirleme hakkına saygı duymak için ortak bir kalıp belirlemek çok önemliydi. Biz Suriye krizini çözmek için askeri seçeneğin işe yaramadığını vurgulamıştık. Bu çalışma Astana sürecinin devamı niteliğindedir.

İran cumhuriyeti Suriye hükümetinin isteği üzerine bu ülkede bulundu. Bu bulunma ne gelecekte ne geçmişte kendi karar ve görüşümüzü zorla kabul ettirmek yönünde olmamıştır. Biz bölgedeki bazı ülkelerin terör ve ayrılıkçı endişelerini anlıyoruz.

Ama bunu için en etkili yöntemin Suriye hükümetiyle işbirliği yapılması olduğuna inanıyoruz. Biz barış için savaşıyoruz. Bu mücadele sivillere zarar vermemeli. İşgalci bir rejim olan Siyonist rejim terörizmle mücadele ettiğini iddia edemez. Bu rejimin işgal ettiği Suriye topraklarını derhal terk etmesi gerekir.

Kanunsuzca Suriye’de bulunan siyonist rejimi destekleyen ABD hükümetinden olumlu ve yapıcı bir rol alacağı beklenemez.

Suriye’nin geleceği için ilk ve son rol Suriye halkına aittir. Suriye krizi sonlandırması için Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyulmalıdır.

Özellikle İdlib’de terörle mücadele devam etmelidir. Suriye’ye yardım etmek uluslararası toplumun gündeminde olmalıdır. ABD’nin oradaki varlığı derhal son bulmalıdır.

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN'İN AÇIKLAMALARI

Suriye'de kalan teröristler İdlib'de bulunuyor. Daha önceki zirvelerde alınan kararlar başarılı bir şekilde hayata geçiriliyor. Uluslararası terörizm hemen hemen yok edildi. Suriye topraklarının neredeyse tamamı kontrol altına alındı. Kalanlar İdlib çatışmasızlık bölgesinde yer alıyor. Çeşitli provokasyonlar hazırlıyorlar. Hatta kimyasal silahların kullanımıyla oluyor bu provokasyonlar.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI

Zirveden çıkacak sonuçlar sabırsızlıkla bekleniyor. idlib'e yapılacak saldırı büyük katliamla sonuçlanır.

İdlib'de terörle mücadelede farklı yöntemlere ihtiyaç vardır. İdlib'in kan gölüne dönmesini asla istemiyoruz.

Sorunu suhuletle çözmeyi hedeflemeliyiz. Fırat'ın doğusunda arzu etmediğimiz gelişmeler yaşanıyor.

Ayrıntılar geliyor...

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)