Türkiye' ye 2023 Metrelik Bir Köprü Geliyor

İmzaları yarın atılacak olan, 1915 Çanakkale Köprüsü, dünyanın en uzun köprüsü olma yolunda. 

GÜNDEM 15.03.2017, 13:55
Türkiye' ye 2023 Metrelik Bir Köprü Geliyor

Türkiye Cumhuriyeti' nin 100. yılını taçlandırmak için ayak açıklığı 2023 metre olan ve böylelikle ' dünyanın en uzun köprüsü' ünvanına sahip olacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü için imzalar yarın atılacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, uzunluğu 352 km olması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü' nün; Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Gelibolu-Balıkesir-Savaştepe Otoyolu'nun ilk etapta Malkara-Gelibolu-1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale bağlantısını sağlayacak 100 kilometrelik Malkara-Çanakkale kesimi için temel atma töreni düzenleneceğini söyledi.

Temel atma töreni öncesinde Güney Kore Arazi Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Ho-In Kang'ın katılımıyla da imza toplantısı düzenlenecek.

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 102. yıl dönümünde gerçekleştirilecek temel atma töreninin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın teşrifleriyle yapılacağını bildirdi.

Dünyanın en büyüğü olacak İstanbul 3. Havalimanı'nın, ilk etabının 26 Şubat 2018'de açılması için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü anlatan Arslan,

"Dünyada kıtaları aşan projelere bir yenisini daha ekleyerek, 100. yılı taçlandırmak için ayak açıklığı 2023 metre olarak belirlenen, ayak açıklığı bakımından dünyanın en uzun köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü için yarın Güney Kore Arazi Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Ho-In Kang'ın katılımıyla imza töreni düzenlenecek." diye konuştu.

Aslan; köprünün Trakya'dan Ege ve Akdeniz'e uzanan taşımacılık hattında Çanakkale'yi, Marmara Bölgesi'nde vazgeçilmez bir konuma taşıyacağına dikkati çekti.

 Arslan, "İki yakanın birbirine, kenar açıklıklarıyla kendisinin toplam uzaklığı 3 bin 860 metre ve yaklaşım viyadükleriyle 5 kilometre üzerinde olacak köprünün iki ayak arasındaki açıklığının ise 2 bin 23 metre olması planlanıyor." dedi.

Aslan köprünün Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023'te, köprü ve 100 kmlik bir kısmının hizmete açılacağını belirterek, toplam uzunluğunun 354 km olacağını belirtti ayrıca yapılan 10 milyar liralık yatırıma dikkat çekti;

"Yol, İstanbul Silivri'den başlayıp, Balıkesir'in Balya ilçesindeki otobanla birleşecek. Otoyol projesi kapsamında Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün yanı sıra toplam 31 viyadük, 5 tünel, 30 köprülü kavşakla 143 alt ve üst geçit köprüsü yapılacak. 10 milyar liranın üzerinde bir yatırımla hayata geçirilecek köprünün ayaklarının denk geleceği ve temel atma töreninin yapılacağı noktalarda ilgili kurum ve kuruluşlarca çalışmalar devam ediyor." dedi.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)