Türkiye’de kaç Suriyeli var? Bakan Soylu açıkladı! Suriyelilerin sayısı belli oldu!

Suriye’de yaşanan iç savaş sonrasında Türkiye Suriyeli vatandaşlara sorgusuz sualsiz bir şekilde kapılarını açtı. Suriyeli vatandaşlar Türkiye’ye gelmelerinin ardından vatandaşlar merakla, Türkiye’de kaç Suriyeli var? Sorusunun cevabını aramaya başladı. Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin sayısını İçişleri Bakanı Soylu açıkladı.

GÜNDEM 04.10.2019, 00:16
Türkiye’de kaç Suriyeli var? Bakan Soylu açıkladı! Suriyelilerin sayısı belli oldu!

Suriye’de meydana gelen iç savaş sonrasında milyonlarca Suriyeli Türkiye’ye akın etti. Uzun süredir Türkiye’de misafir edilen milyonlarca Suriyeli artık bazı şehirlerin vazgeçilmez misafirleri arasına girerken bazı şehirlerde de çıkardıkları olaylarla gündeme geldi.

VATANDAŞLARIN EN FAZLA MERAK ETTİKLERİ KONI: SURİYELİLERİN SAYISI

Vatandaşların en fazla Suriyeliler hakkında merak ettikleri soru da, Tükiye’de kaç milyon Suriyeli’nin olduğu? Oldu. Türkiye’de yaşayan Suriyeli sayısını da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıkladı.

SÜLEYMAN SOYLU SURİYELİ SAYISINI AÇIKLADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da düzenlenen Gölbaşı Vilayetler Evi'nde gerçekleştirilen dörtlü toplantıda AB Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos, Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries ile göç sorununa ilişkin toplantıda bir araya geldi.

TÜRKİYE’DE KAÇ SURİYELİ VAR?

Göç meselesinin Türkiye'yi etkilediğini dile getiren Soylu, "Şunu söylemek belki de birçok şeyin ifadesi yerine geçer. Bugün dünyanın en çok sığınmacı bulunan ülkesi Türkiye'dir. Yaklaşık 5 milyonun üzerinde misafirimiz var, bunun 3 milyon 667 bini Suriyeli. İnsanlığa büyük bir miras bırakıyoruz. Bıraktığımız miras, kapımızı çalan insanlara, kapımıza gelen insanlara nasıl davrandığımızın belki de gelecekteki en önemli göstergesi olacaktır. Gerek kampları, gerek uyumu gerekse de misafirperverliğimiz açısından Türkiye bütün dünyaya örnek bir davranış ortaya koymuştur." İfadelerini kullandı.

Yorumlar (0)