Ücretli Poşet Uygulamasında Flaş Düzenleme: Depozito Geliyor

Ücretli poşet uygulaması hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir açıklama yaptı. Bakan Kurum yaptığı açıklamalarında ücretli poşet uygulamasına depozito geleceğini belirtti. Ayrıca bu uygulamanın 2021 yılında başlayacağı ifade edildi.

GÜNDEM 22.02.2019, 08:52 22.02.2019, 09:19 Batuhan
Ücretli Poşet Uygulamasında Flaş Düzenleme: Depozito Geliyor

Trabzon'da bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı'nda, AK Parti Trabzon Kadın Kolları üyelerince düzenlenen bez çanta dikimi standını ziyaret ederek çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum açıklamalarında standa çalışmalarında kolaylık dileyerek Atatürk alanında sohbet ettiği vatandaşlara da bez çanta dağıttı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamalarında Plastik poşetlerin 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ücretli hale geldiğini hatırlatarak yakın zamanda sıfır atık yönetmeliğinin yayınlayacağını ifade etti. Konu ile ilgili olarak Bakan Kurum açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: 

"Şu an kişi başı 440 adet olan kullanım sayısını çok yakın zamanda yüzde 70 azaltarak 90 adede, daha sonra da yüzde 90 azaltarak 40 adede düşürmek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, seçim kampanyamızı açıklarken AK Parti olarak tüm seçim bölgelerimizde, seçim koordinasyon merkezlerimizde belediye başkanlarımız halkımıza ücretsiz olarak bez poşetlerimizi dağıtacağımızı ifade etti. Bizde bugün bu uygulama için buradayız. Sıfır atıkla birlikte bu uygulamaya 2023 yılında geçtiğimiz zaman yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlayacağız ve 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacağız. Bu noktada bu proje çok önemlidir"

DEPOZİTO UYGULAMASI GELDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamaların devamında depozito uygulaması başlayacağını ve bu uygulamanın da 2021 yılında başlayacağını vurguladı. Bakan Kurum'un depozito uygulaması hakkındaki açıklaması şöyle oldu:

"Çok yakın zamanda sıfır atık yönetmeliğini yayınlayacağız. Bu yönetmelikle birlikte artık biz sokaklarımızda ikili toplama sistemine geçeceğiz. İkili toplama sistemiyle birlikte bir kovamızda cam, metal ve kağıt ambalajları, diğer kovamızda da organik atıkları ayrıştıracağız ve belediyelerimiz de bu ayrıştırılan ürünleri toplama merkezlerinde bertaraf etmek suretiyle bunların geri dönüşümünü gerçekleştirmiş olacağız. 2021 yılında da depozito uygulaması başlayacak. 2023 yılına geldiğimizde artık bizim hem depozito uygulamasıyla hem plastik poşetlerin ücretli hale gelmesiyle artık çevreye, doğaya daha saygılı şehirlerimiz olacak ve gelecek nesillerimize, çocuklarımıza daha güzel şehirler emanet edeceğiz"

Yorumlar (0)