Ulaştırma Bakanı Turhan'dan Çok Konuşulacak Yeni Havalimanı İtirafı: 76 Günde Pas Geçme Rekoru

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'dan yeni havalimanı ve yakın çevresinde yaşanan mevsim geçişleri nedeniyle oluşan durumlar hakkında itiraf geldi. Bakan Turhan, oluşan kötü hava şartlarından dolayı trafik akışında uzun süreli beklemeler, pas geçme ve devamında yaşanan divert hakkında olumsuzlukların yaşandığını belirtti.

GÜNDEM 02.08.2019, 00:32
Ulaştırma Bakanı Turhan'dan Çok Konuşulacak Yeni Havalimanı İtirafı: 76 Günde Pas Geçme Rekoru

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan’dan İstanbul Havalimanı hakkında dikkat çeken bir itirafta bulundu.

Havalimanının yapıldığı konuma yönelik olarak değerlendirmelerde bulunan Turan, kuş sürülerinden dolayı hava trafiğinde olumsuzluklar yaşanmaya devam edeceğini belirtti.

Bakan Turhan, Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçağın kuş sürüsüne çarpıp hasar alması hakkında CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi'nin soru önergesini yanıtladı.

Bakan Turhan yaptığı açıklamasında İstanbul Yeni Havalimanı ve yakın çevresinde özellikle ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde meydana gelen kötü hava şartlarından dolayı itirafta bulundu.

Yeni havalimanında trafik akışında uzun süreli beklemeler, pas geçme ve devamında yaşanan divertler (uçuşların yedek meydana yönlendirilmesi) gibi olumsuzlukların yaşanabileceğini ifade etti ve;

"Bu hadiselerin yaşandığı zaman dilimlerinde, ilgili Hava Trafik Kontrol Birimleri ile uçuş aşamasındaki pilotların, uçuş emniyetleri ilkesinden taviz vermeden standart prosedürleri uygulamakla yükümlü olduklarının bilinmesinde fayda görülmektedir" dedi.

Yeni havalimanının resmi olarak devreye girdiği ilk 76 gün içerisinde rekor sayıda pas geçme vakasının meydana geldiği belirtildi.

Yorumlar (0)