Uluslararası Af Örgütü İsveç Şubesi AB'deki Başörtüsü Yasağına Tepki Gösterdi

Uluslararası Af Örgütü İsveç Şubesinin resmi sitesinde, Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanının kararına ilişkin, "Derin hayal kırıklığına neden oldu." ifadesi kullanıldı.

GÜNDEM 15.03.2017, 09:02
Uluslararası Af Örgütü İsveç Şubesi AB'deki Başörtüsü Yasağına Tepki Gösterdi

Lüksemburg'da merkezi bulunan AB Adalet Divanı, ''iş yerlerinde çalışanların 'görünür bir biçimde dini, siyasi, felsefi sembolleri taşımaları' hakkında'' Belçika ve Fransa’dan yapılan iki başvuruyu karara bağlamıştı.

Mahkeme, "işverenlerin, çalışanların iş yerlerinde iç kurallar gereği herhangi bir siyasi, felsefi veya dini sembolün görünür kullanımını yasaklamasının doğrudan ayrımcılık teşkil etmediğine" hükmetmişti.

Uluslararası Af Örgütü İsveç Şubesi ise; Kararın Müslümanlara karşı ayrımcılığı tetikleyen bir uygulama olduğuna dair yorumların ardından; 

"Çok problemli ve talihsiz bir karar. Karar, işverenlerin Müslümanlara, özellikle dini inançları nedeniyle başörtüsü takan kadınlara ayrımcılığını legal hale getiriyor. Söz konusu Müslüman kadınların kamuda çalışması daha da zorlaşacak. Ayrıca bu kararla kimlik ve görünüm politik çekişmelerin hedefi haline gelecek. Bu nedenle mahkemeler aldığı kararlarla insanları ön yargılardan korumalı." şeklinde açıklama yaptı.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)