Uluslararası Af Örgütü İsveç Şubesi AB'deki Başörtüsü Yasağına Tepki Gösterdi

Uluslararası Af Örgütü İsveç Şubesinin resmi sitesinde, Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanının kararına ilişkin, "Derin hayal kırıklığına neden oldu." ifadesi kullanıldı.

Uluslararası Af Örgütü İsveç Şubesi AB'deki Başörtüsü Yasağına Tepki Gösterdi

Lüksemburg'da merkezi bulunan AB Adalet Divanı, ''iş yerlerinde çalışanların 'görünür bir biçimde dini, siyasi, felsefi sembolleri taşımaları' hakkında'' Belçika ve Fransa’dan yapılan iki başvuruyu karara bağlamıştı.

Mahkeme, "işverenlerin, çalışanların iş yerlerinde iç kurallar gereği herhangi bir siyasi, felsefi veya dini sembolün görünür kullanımını yasaklamasının doğrudan ayrımcılık teşkil etmediğine" hükmetmişti.

Uluslararası Af Örgütü İsveç Şubesi ise; Kararın Müslümanlara karşı ayrımcılığı tetikleyen bir uygulama olduğuna dair yorumların ardından; 

"Çok problemli ve talihsiz bir karar. Karar, işverenlerin Müslümanlara, özellikle dini inançları nedeniyle başörtüsü takan kadınlara ayrımcılığını legal hale getiriyor. Söz konusu Müslüman kadınların kamuda çalışması daha da zorlaşacak. Ayrıca bu kararla kimlik ve görünüm politik çekişmelerin hedefi haline gelecek. Bu nedenle mahkemeler aldığı kararlarla insanları ön yargılardan korumalı." şeklinde açıklama yaptı.

Kamupersoneli.net

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE