banner731

Ünlü Fotoğrafçı Ara Güler Vefat Etti! Kimdir?

Usta fotomuhabiri Ara Güler, dün 23.20’de tedavi gördüğü Florence Nightingale Hastanesi’nde yaşama veda etti. Sevenlerinin büyük üzüntü yaşadığı ifade edilirken sanat camiasından başsağlığı mesajları geldi. Peki Ara Güler kimdir? İşte detaylar.

GÜNDEM 18.10.2018, 09:05 18.10.2018, 11:34
Ünlü Fotoğrafçı Ara Güler Vefat Etti! Kimdir?

İstanbul 'un birbirinden güzel manzaralarını fotoğraflara yansıtan ve dünyaca ünlü pek çok kişinin fotoğraflarını çeken foto muhabiri Ara Güler dün gece tedavi gördüğü hastanede yaşama veda etti.

Efsane usta foto muhabiri, Ara Güler dün gece tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında veda etti.

Diğer yandan Güler'in cenaze törenine ilişkin bilgilerin daha sonra paylaşılacağı duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ara Güler'in vefatı nedeniyle ailesine telefonla taziyelerini iletti.

PEKİ ARA GÜLER KİMDİR?

16 Ağustos 1928 yılında Beyoğlu'nda doğdu. Tam adı ise Aram Güleryan olarak bilinmektedir.

Yaycı Köyü'nden 6 yaşındayken eğitim görmek için İstanbul'a gitmiştir.

1951 yılında Kuruçeşmedeki Getronagan Ermeni Lisesi'nde mezun oldu. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışırken Muhsin Ertuğrul'un tiyatro kurslarında devam ediyor.

Çünkü yönetmen veya oyun yazarı olma hayali vardı. 1950'de yeni İstanbul Gazetesinde gazeteciliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine devam etmiştir.

Lise hayatında babası ilk 35 milimlik film makinesini ve bir fotoğraf makinesi alarak Yeni İstanbul Gazetesine foto muhabiri olarak işe girmeye yardımcı olmuştur.

Diğer yandan ilk çektiği fotoğraf 1950 yılında Ticaniler denen gerici bir grubun kırdıkları Gümüşsuyu'ndaki Atatürk heykelinin resmidir.

Ayrıca Güler Türk fotoğrafının ustalarından birisi olarak dünya tarihinde seçkin bir yere sahiptir. Belgeci bir fotoğraf biçiminin ustası olmaya ün kazanmıştır.

Diğer yandan Yavuz Zırhlısı'nın sökümünü anlatan “Kahramanın Sonu” adında belgesel bir film de yapmıştır.

Ara Güler hakkında bir tanesi Münih Üniversitesi'nde Almanca olmak üzere 6 adet doktora tezi yapılmıştır.

1975 yılında birinci evliliğini Perihan Hanım ile yapan ve 4 sene sonra da boşanan Ara Güler ikinci evliliğini, 1980 yılında tanışıp 1984 yılında Suna Taşkıran Hanım ile yaptı. Eşi 2010 yılında vefat etti.

Ara Güler’in Beyoğlu’nda “Arakafe” adıbda bir kafesi bulunmaktadır.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)