Üsküdar Belediyesi tarafından Aziz Hüdayi Vakfı’na bedelsiz verilen arazide inşaat çalışmaları başladı

Üsküdar Belediyesi tarafından Aziz Hüdayi Vakfı’na 49 yıllığına bedelsiz verilen arazide 6 günde çıkan ruhsat sonrasında iş makineleri hemen çalışmaya başladı.

Üsküdar Belediyesi tarafından Aziz Hüdayi Vakfı’na bedelsiz verilen arazide inşaat çalışmaları başladı

Üsküdar Belediyesi tarafından Acıbadem’deki Şehit Mete Sertbaş Parkı bitişiğindeki arazinin yurt yapılmak üzere AKP’ye yakın vakıflardan Aziz Hüdayi Vakfı’na 49 yıllığına bedelsiz verilmesinin ardından dün alanda beton mikserleri çalışmaya başladı. Bölge sakinlerinin tepki gösterdiği inşaata ilçe belediyesinin jet hızıyla ruhsat verdiği ortaya çıktı.

Türkiye İş Bankası AŞ Mensupları Emekli Sandığı Vakfı (TİBAŞ) tarafından park ve bitişiğindeki arazi “belediye hizmet birimi” ve park olarak kamu yararına bedelsiz terk edildi. Arazinin Üsküdar Belediyesi tarafından Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı’na 29 yıllığına verildiği ortaya çıktı. Vakfın araziye yurt yapmasının da önü açıldı. Bölge sakinleri açtığı davayı kazandı. İBB inşaatı mühürledi ancak daha sonra İBB parka ilişkin yeni bir imar plan hazırladı.

Yeni imar planlarına parkın sosyal ve kültürel tesise dönüşmesinin önünü açan plan notları ekledi. Bölge sakinlerinin yeni imar planlarına itirazı geçen aralık ayında İBB Meclisi’nde oyçokluğuyla reddedildi.

Bu sürecin ardından Üsküdar Belediye Meclisi’nin ocak ayı oturumlarında arazinin Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’na “Eğitim Hizmetleri ve Öğrenci Yurdu” faaliyetinde bulunmak üzere 49 yıllığına bedelsiz verilmesine oyçokluğuyla karar verildi. Böylece süre 20 yıl uzadı.

Yeniden dava
Bölge sakinleri Üsküdar Belediyesi’ne dilekçe vererek araziye ilişkin yeni bir imar planı olup olmadığını sordu. Üsküdar Belediyesi Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden bölge sakinlerine 4 Ocak’ta yollanan yanıt yazısında mahkeme kararının ardından araziye ilişkin herhangi bir proje onayı yapılmadığı belirtildi.

Ancak bu yazıdan sadece 6 gün sonra inşaata yeni ruhsat alındığı ortaya çıktı. Bölge sakinlerinin tüm itirazlarına karşın arazide çalışmalar dün yeniden başladı. Bölge sakinlerinin son kararlara açtığı dava ise sürüyor.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE