banner731

Usta yönetmen Yavuz Özkan yoğun bakıma alındı

44 film yönetmiş, ödüllü yönetmen Yavuz Özkan bir süredir organ yetmezliği tedavisi gördüğü hastanede yoğun bakıma alındı. Özkan, Sadri Alışık, Tarık Akan gibi usta oyuncularla çalıştığı; Maden, Filim Bitti, Yengeç Sepeti, Bir Kadının Anatomisi, Hayal Kurma Oyunları gibi filmleriyle tanınıyordu.

GÜNDEM 22.05.2019, 09:00 22.05.2019, 09:10
Usta yönetmen Yavuz Özkan yoğun bakıma alındı

Bugüne kadar Maden, Filim Bitti, Yengeç Sepeti, Bir Kadının Anatomisi, Hayal Kurma Oyunları gibi eserlerin de aralarında olduğu 44 filmi yöneten Yavuz Özkan, yoğun bakıma kaldırıldı. Özkan, bir süredir Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tanımlayan bir hastalık nedeniyle tedavi görüyordu.

Eşi son durumunu anlattı

Yavuz Özkan’ın eşi Aycan Çetin Odatv’ye konuştu.  Aycan Çetin’in Yavuz Özkan’ın sağlık durumu ile ilgili Odatv’ye verdiği bilgi şöyle:

“Yoğun bakımda kendisi tedavi altında. Bizde cevap vermesini bekliyoruz. Bugün uygulanan tedavi olumlu sonuç vermiş. Tabi bir süreç gerekiyor. Şu an bekliyoruz. Çoklu organ yetmezliği gibi bir şey yazmışlar ama aslında öyle bir şey yoktu. Tanısı konulamayan bir durumdan buraya gelindi. Tanı konulması için çok yoğun tetkikler yapıldı, bu durum da başka rahatsızlıklara neden oldu. Hastanede gelişen bir durum oldu. Şu an beklemeye devam ediyoruz.”

Türk sinemasının en önemli yönetmenlerinden olan Özkan, Antalya Film Festivali, Adana Film Festivali, Ankara Film Festivali ve İstanbul Film Festivali, İskenderiye Film Festivali ve SİYAD’dan toplam 27 ödül kazandı.

Yavuz Özkan kimdir?

1942 yılında Yozgat’ta doğan Özkan, 1962 – 1965 arasında Kütahya’daki bir madende işçi olarak çalıştı. Ardından 1966’da dergi yayıncılığına başladı. Kocaeli Tiyatrosu’nun kurucularından olan Özkan, 1970’te kısa filmler çekerek yönetmenliğe başladı. 10 yıl boyunca Türk sineması adına önemli filmler ürettikten sonra 1980’de Paris’e gitti. Fransa’da ‘Sevgiliye Mektuplar’ ile ‘Son Savaşçı’ adlı TV dizilerinin senaryosunu yazdı. Philippe Nuil’in yönettiği ‘Suyun Altındaki Ağaç’ta oyuncu olarak kamera karşısına geçti.

1987’de Türkiye’ye dönen Yavuz Özkan, iki arkadaşıyla birlikte Türkiye Sinema ve Audiovisuel Vakfı’nı (TÜRSAK) kurdu.
1995’de Z -1 Film Atölyesi’ni kuran Yavuz Özkan, sinemacılar, akademisyenler, felsefeciler, edebiyatçılar ve iletişimcilerden oluşan kadrosuyla parasız sinema eğitimi verdi. Yavuz Özkan, en son 2010’da senaryosunu da yazdığı ‘İstanbul’da Aşk’ı yönetti.

Yorumlar (0)