Uzmanlar uyardı! Bu maskeler virüs saçıyor!

Uzmanlar uyardı! Bu maskeler virüs saçıyor!

Geçtiğimiz günlerde ürk Hava Yollar Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin bundan sonra uçak içlerinde filtreli maske kullanılmasının yasak olduğunu duyurmasından sonra uzmanlardan peş peşe uyarılar geldi. Detaylar haberimizde

Konuyla ilgili açıklama Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Ofluoğlu tarafından yapıldı. Ofluoğlu yaptığı açıklamasında, "Maskeyi takan kişi dış ortamdan kendisine doğru gelecek kimyasalları, virüsleri, virüs partiküllerini, bakterileri kendisini koruyacak şekilde süzgeçliyor. Fakat kendi bünyesindeki virüsleri dışarıya gönderiyor" ifadesini kullandı.

752x395-maske-fiyatlari-ne-kadar-n95-100lu-maske-fiyatlari-ne-kadar-kac-tl-1585993542720.jpg

THY YASAKLAMIŞTI

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında filtreli maske kullanımının yasak olduğunu belirterek, önemli bir açıklama yaptı. Konuyla ilgili bir diğer açıklama da Medicana Çamlıca Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Ofluoğlu tarafından yapıldı.

ASEMPTOMATİK VAKA HER ORTAMA VİRÜS YAYIYOR!

Maskenin sadece kullanan kişiyi koruduğunu ifade eden uzman isim, açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

"Eğer o kişide bir virüs varsa etrafına saçmasını engelleyici hiçbir özelliği yok. Kişi nefes verdiği sırada valf açılıyor. Bütün solunum yolu içeriği açılan valften dış ortama saçılıyor. Pandemi sürecinde maske kullanmaktaki amaç kişinin kendini koruduğu kadar diğer insanları da koruması. Ancak ventilli maskeyi kullanan kişi virüs barındırıyorsa asemptomatik dahi olsa nefes verdiği her ortamda virüs yayılıyor. Ortam havasına virüs bulaşıyor"

headline.jpg

"İKİ KAT CERRAHİ MASKE İLE ÖNLEM ALIN"

Kapalı ortamda virüsün hızlı bir şekilde yayıldığını söyleyen Ofluoğlu, sözlerine, "Uçakları düşündüğümüzde ise, buralar kapalı, uzun süre bir sürü insanın seyahat ettiği riskli ortamlar. Uçaklar gibi diğer kapalı ortamlar için de yine riskler söz konusu ve aynı önlemler alınmalı. Bu ventilli maskeler dış ortama kişinin virüs yayabileceği ihtimali göz önüne alınarak, özellikle kapalı ortamlarda kullanmamaları eğer kişi kullanmakta ısrar ediyorsa bunun üzerini cerrahi maske ile ikinci kat olarak önlem almaları gerekiyor. Telli, cerrahi maskelerin kullanımını öneriyoruz. Bunun yanı sıra iki kat cerrahi maske de önerilir. İki maskeyi üst üste takarak kişi kendisini koruyabilir. Kişi uzun süre kapalı ortamda kalacaksa veya uçak yolculuğu yapacaksa n95 maske kullanabilir. N95 kullanmak isteyenler ise ventilli olmamak şartıyla bu maskeleri tercih edebilir" şeklinde devam etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler