Vakalar düşmüyor! Kapsamlı kapatma gündemde!

Vakalar düşmüyor! Kapsamlı kapatma gündemde!

Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz'dan herkesi tedirgin eden bir açıklama geldi. Kayıpmaz, yaptığı açıklamasında bu tedbirlerle istenilen düşüşün olmaması durumunda yeni tedbirlerin gündemde olduğunun altını çizdi.

Son dönemde artış gösteren koronavirüs vakalarına ek olarak bir takım tedbir kararları alındı. Uzun bir süre sonra ilk defa bu akşamdan itibaren hafta sonu tam kapanma sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz tarafından korkutan bir a ıklama yapıldı. Yapılan açıklamada alınan bu tedbirlerle ciddi bir düşüş olmaması durumda kapsamlı kapatmanın gündemde olduğunu belirtti.

thumbs-b-c-45af38ca9dbbf35c63b7cd0895f3aaac.jpg

BİLİM KURULU'NUN GÜNDEMİNDEKİ SEÇENEKLER

Günlük vaka sayısının her geçen gün arttığı ve 32 bin sınırının geçmesi üzerine Bilim Kurulu'nun gündemindeki seçenekleri Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz açıkladı.

5e90c29c55428105ac4a0dca.jpg

CİDDİ BİR DÜŞÜŞ SAĞLANAMADIĞI TAKDİRDE DAHA KAPSAMLI BİR KAPATMA GÜNDEMDE

Kayıpmaz, yaptığı açıklamasında riskli grupları korumanın temel hedef olması gerektiğinin altını çizdi. Uzman isim, ciddi düşüşün olmaması durumunda kapsamlı kapatmanın gündemde olduğunu şu sözlerle ifade etti:

Kamu yönetimi aşama aşama tüm tedbirleri devreye sokuyor. Bizim de kısıtlamalara ve bireysel tedbirlere uyarak buna destek vermemiz lazım. İşin sağlık boyutuna baktığımızda, elbette ki tam kapanma vaka sayılarını ve dolayısıyla sağlık hizmetlerinin üzerindeki yükü azaltmak açısından yararlıdır. Bununla birlikte hastalığın bir süre daha yaşantımızda olacağını göz önünde bulundurarak akılcı kapama seçeneklerini de düşünmeliyiz. Bir başka deyişle sağlık, eğitim, temel üretim ve tedarik konularında sürdürülebilirliği sağlayıp riskli grupları korumamız temel olmalıdır. Bununla birlikte şu anki önlemlerle hasta ve ağır hasta sayılarında ciddi bir düşüş sağlanamadığı takdirde daha kapsamlı bir kapatma da gündemimizdedir. Özel sektörde uzaktan çalışma ve esnek mesai uygulamasının da insan hareketliliğini azaltmaya katkısı olacağı açıktır

headline-1.jpg

YILBAŞINDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Vatandaşlar son dönemde ortaya çıkan yılbaşında 4 günlük sokağa çıkma yasağının olup olmayacağını merak ediyor. Konuyla ilgili de açıklama yapan Kayıpmaz, "Yeni yılda cuma akşamı saat 9'dan itibaren pazartesi sabahına kadar bir kısıtlama söz konusu. Buna perşembe ve cuma gündüz de ilave edilebilir. Önümüzde bunu değerlendirmek için yaklaşık bir ayımız var. Tarih yaklaştıkça, o zamanki vaka sayılarına göre bir tavsiyemiz olacaktır. Yılbaşında özellikle dikkat etmemiz gereken kalabalık ev kutlamalarından kaçınmak ve yeni yıla sadece hane halkımızla bir arada girmektir" diyerek, yılbaşında sokağa çıkma yasağının kararının vaka sayılarına göre verileceğinin de altını çizdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler