Valilik Açıkladı! 23 Şehidin Failleri Hakkında Önemli Gelişme

Mardin Valiliği, terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonlar ile ilgili olarak bir basın açıklaması yayımlandı.

GÜNDEM 12.10.2017, 18:37 12.10.2017, 21:48
Valilik Açıkladı! 23 Şehidin Failleri Hakkında Önemli Gelişme

Mardin Valiliği, Mardin ve ilçelerinde çok sayıda terör olayına karışan ve bu terör olaylarının planlayıcıları oldukları tespit edilen sözde PKK sorumlularının etkisiz hale getirildiğini duyurdu. 

23 ŞEHİDİN FAİLLERİ ETKİSİZ HALE GETİLDİLER

Mardin Valiliği, bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonlara yönelik yapmış olduğu açıklamasında, Derik, Mazıdağı ve Viranşehir ilçelerinde, PKK tarafından gerçekleştirilen çok sayıda saldırının planlayıcıları ve failleri olduğu belirlenen teröristlerin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada ayrıca bu teröristlerin Viranşehir ilçesindeki adliye lojmanlarına ve Cevizlik Mahallesi'ndeki Cevizlik Jandarma Karakol Komutanlığına bomba yüklü araçla düzenlenen saldırılar, Şanlıurfa ve Mardin'de 19 güvenlik görevlisi ve 4 vatandaşın şehit edildiği, 52 güvenlik görevlisi ve 26 vatandaşın yaralandığı terör olaylarını planlayan, talimatını verdikleri ve bu saldırılara bizzat katıldıklarının tespit edildiği aktarıldı.

Mardin Valiliği tarafından yayımlanan basın açıklaması,

İl Jandarma Komutanlığımızca ilimiz Kızıltepe İlçesi Çimenli Mahallesi ve kırsal alanında 21.09.2017 Perşembe günü başlatılan operasyonda (6) Bölücü Terör Örgütü mensubunun ölü olarak ele geçirildiği aynı gün duyurulmuştu.
Etkisiz hale getirilen (6) BTÖ mensubunun yapılan kimlik tespiti sonucunda;

Sözde Gap-Rıha sorumlusu olan ve İçişleri Bakanlığımızın “Aranan Teröristler” listesinde mavi listede aranan Ruber Qoser kod adlı Ş.B., Sözde Derik Sorumlusu Viyan Derik kod adlı H.B., Sözde Viranşehir Sorumlusu Andok Şoreşger kod adlı D.İ., Agit Amed Kod Adlı S.G., Robin Midyat Kod Adlı P.A., Sabri Kod Adlı örgüt mensupları olduğu anlaşılmıştır.

Etkisiz hale getirilen örgüt mensuplarının geçtiğimiz dönem içerisinde; Şanlıurfa ili Viranşehir Adliye Lojmanlarına yönelik bomba yüklü araç ile yapılan saldırı, Mazıdağı Hükümet Konağına yönelik yapılan silahlı saldırı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanının konvoyuna yönelik yapılan silahlı saldırı, Derik ilçe merkezinde meydana gelen hendek/barikat eylemleri, Derik-Üçyol ve Artuklu-Cevizlik J.Krk.K.lıklarına yönelik bombalı araç ile yapılan saldırı ile Derik-Viranşehir ilçeleri bölgesinde İpekyolu üzerinde meydana gelen mayın/EYP olaylarında (19) güvenlik görevlisinin (4) vatandaşın şehit edildiği, (52) güvenlik görevlisinin (26) vatandaşın yaralandığı terör olaylarını planlayan, talimatını veren katılan örgüt mensupları oldukları tespit edilmiştir. 

Ayrıca aynı bölgede devam eden arazi arama tarama çalışmaları sonucunda; 1 adet anti-tank güdümlü füze, 1 adet M-16, 5 adet kaleşnikof, 2 adet tabanca, 13 adet şarjör, 216 adet fişek, 1 adet büyük telsiz, 1 adet mayın/EYP düzeneği, Çok sayıda örgütsel doküman ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

Bölge halkımızın desteği ile huzur ve güvenliği sağlamak maksadıyla ilimiz genelinde terörle mücadele kapsamında düzenlenen operasyonlarımız kararlılıkla devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)