Valilik duyurdu: Seyahat izin belgesi ile ilgili yeni düzenleme yapıldı!

Valilik duyurdu: Seyahat izin belgesi ile ilgili yeni düzenleme yapıldı!

Koronavirüs salgını kapsamında, bir dizi önlemler alınmaya devam ediliyor. Geçtiğimiz günlerde şehirler arası seyahat İçişleri Bakanlığı tarafından kısıtlanmış, seyahatler, 'Seyahat İzin Belgesi'ne bağlanmıştı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, seyahat izin belgesinin kapsamının düzenlendiğini duyurdu.

Bilim Kurulu'nun tavsiyesi ve İçişleri Bakanlığı'nın kararınca 30 büyükşehir ve Zonguldak iline giriş ve çıkışlar, salgın sebebiyle durdurulmuştu. Sosyal medyan hesabından açıklama yapan Vali Yerlikaya, seyahat izin belgesindeki düzenlemelerden bahsetti.

AÇIKLAMA SOSYAL MEDYADAN YAPILDI

Vali Yerlikaya, konuyla ilgili açıklamayı, Twitter hesabı üzerinden yaptı. Vali, seyahat izin belgesinin kapsamı ve uygulamalarıyla ilgili yeni gelişmeleri aktardı.

KİMLER SEYAHAT İZİN BELGESİ ALABİLECEK?

Vali Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamaya göre belge alabilecek kişiler hakkında da bilgi verdi. Seyahat İzin Kurullarınca Seyahat İzin Belgesi alabilecek olan kişiler şu şekilde ifade edildi:

-Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ya da daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

- Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olan,

Ölüm nedeni koronavirüs olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişiye),

- İstanbul'a son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler (5 gün içinde geldiğini belge, bilgi ile ibraz edenler),

-Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

-Ceza infaz kurumlarından salıverilen, yurt dışından geldikten sonra yerleştikleri yurtlarda 14 günlük karantina/gözetim süresi dolan kişilere 'Seyahat İzin Kurullarınca' seyahat izin belgesi verilebilecek.

SEYAHAT İZİN BELGESİ KOŞULLARI

Alınacak olan seyahat izin belgesi koşulları hakkında da şu ifadeler kaydedildi:

- İçişleri Bakanlığına ait Alo 199, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi, kaymakamlıklardaki seyahat izin kurullarına doğrudan başvuru usulleri geçerli olacaktır.

-Seyahat izin belgeleri çıkış illerinden tek gidiş ya da gidiş/geliş şeklinde düzenlenecektir.

-Seyahat izin belgeleri tek gidiş için düzenlenecek ise 36 saate kadar, gidiş-geliş amacıyla düzenlenecek ise 72 saate kadar geçerli olacaktır.

-Seyahat izin belgeleri, özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, D2 yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için ise yolcu sayısı kapasitesinin yarısını geçmemek şartı ile kullanılabilecektir.

-Evden çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların seyahat edebilmeleri için düzenlenen seyahat izin belgeleri, kısıtlı şehirlerden giriş/çıkışları için de geçerli olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.