Vatandaşlar Dikkat! Zorba Geliyor

Yunan Meteorolojisi Mora, Girit ve Atina için son dakika uyarısında bulunurken zaman, zaman 11 metrelik dalgaların görülebileceği duyuruldu. Ayrıca Türkiye’de ise Ege ve Marmara’da yarın için hortum, sel, fırtına, yıldırım uyarısı yapılırken vatandaşların gerekmeyen durumlarda evlerinden dışarıya çıkmamaları ifade edildi.

GÜNDEM 29.09.2018, 08:46 29.09.2018, 14:47
Vatandaşlar Dikkat! Zorba Geliyor

Kamupersoneli.net olarak Zorba fırtınası ile alakalı olarak detayları okuyucularımızla paylaşmaya devam ediyoruz.

Yunanistan tarafından ülkenin büyük bir bölümünün etkileneceği ifade edilen, "Zorba" adı verilen tropik fırtına için son dakika uyarılarında bulundu.

Söz konusu fırtınanın Mora (Peloponez) Yarımadasının yanı sıra Girit Adası ve başkent Atina’yı etkisi altına alacağı ifade edildi.

Diğer yandan akşam saatlerinde de Ege adalarında (Doğu Ege adaları ve Onikiadalar) şiddetli yağmur ve fırtınaların beklendiği, rüzgârın 10 bofor şiddetinde eseceği, dalgaların da 11 metre yüksekliğe ulaşacağı duyuruldu.

PEKİ TÜRKİYE HAZIRLIKLI MI?

Türkiye'de ise Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda bu ifadelere yer verildi;

"Orta Akdeniz'in üzerinde meydana gelecek tropik fırtınanın Pazar günü ülkemizin batı kesimlerini olumsuz olarak etkilemesi beklenmektedir.

Bu kapsamda Ege'nin batısında (İzmir başta olmak ile beraber Muğla, Aydın ve Manisa'da) Marmara'nın batısında (Çanakkale başta olmak üzere, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne'nin güneyi ile batı kesimleri) yerel olarak çok şiddetli olarak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, hortum, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması ve gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir." denildi.

Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürü Davut Öztürk ise yaptığı açıklamada; Antalya bölgesinin ise ‘tropik Fırtına’dan herhangi bir şekilde etkilenmeyeceğini sözlerine ekledi.

Ancak Öztürk, Antalya’nın batı kesimlerinde 5-10 kilogram, pazartesi de Serik ve Manavgat gibi doğu ilçelerinde 20-30 kilogram yağış beklendiğini hatırlattı.

YAPILAN UYARILAR

Vatandaşların bu kapsamda yapılan uyarılara dikkat etmeleri gerektiği ifade edilirken bu uyarılar ise;

İnsanlar ile hayvanlardan savrulan parçalardan zarar görülebilecek.

Binaların çatıları, kiremitler, kaplamalar inşaatı devam eden yapılar, bacalar, antenler, güneş enerji santralleri düşebilir.

Sabitlenmeyen karavanlar, temeli olmayan yapılar.

Minareler yıkılabilir, direkler devrilebilir, tabelalar, trafik ikaz işaretler, sokak lambaları kırılabilir, ağaçlar devrilebilir.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)