Veliler Bu Yıl Okula Yeni Başlayacak Çocukları İçin 500 TL Masraf Ödeyecek

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Bu bağlamda kıyafet ayakkabı, çanta ve kırtasiye alışverişi için ödenecek ücret cep yakıyor. Konu ile ilgili olarak velilerin cebinden 500 TL çıkacağı belirtildi.

GÜNDEM 02.09.2019, 11:35 02.09.2019, 12:30
Veliler Bu Yıl Okula Yeni Başlayacak Çocukları İçin 500 TL Masraf Ödeyecek

Türkiye'de okul öncesi, ilkokul ve ortaöğretime giden 18 milyon üniversiteye giden 8 milyon olmak üzere 26 milyon öğrenci bulunmaktadır. 

İstanbul, Ankara ve İzmir'in nüfusundan daha fazla olan öğrencileri okul telaşı ve arkadaşlarına kavuşma heyecanı sardı. Konu ile ilgili olarak aileler de okul masraflarını düşünmeye başladı. 

OKUL MASRAFLARI İÇİN EN AZ 500 TL

İlkokul ile ortaöğretim öğrencileri 9 Eylül Pazartesi günü ders başı yapacak. Okul öncesi, ilkokul ve ortaokulların birinci sınıfa başlayanlar ise 5 Eylül'de 2 günlük alıştırma sürecine dahil olacak.

Her sene artan okul masrafları nedeniyle Eylül sendromu yaşayan aileler ise bu yıl okula yeni başlayan öğrenciler için en az 500 lira ödeyecek.

AÇIKLAMA YAPILDI

Ucuz ve markasız kırtasiye ürünleri hakkında uyaran Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada ürünlerin denetimden geçtiğini hatırlatarak, testlere gönderilen ürünlerin testleri geçememesi durumunda Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi'ne aktarıldığı belirtildi.

Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sağlıklı nesiller için güvenli kırtasiye ürünlerinin kullanılması gerekiyor. Güvenli kırtasiye ürünleri ise kırtasiyecilerden alınan ürünlerle sağlanıyor. Kırtasiye ürünlerini tanıdığınız kırtasiyeciden ya da zincir marketlerden alın. Kötü kokan ürünleri almayın. Kokulu silgiler kanserojen maddeler içerebileceği için bunları almayın. Oyun hamuru alırken katkı maddesi içermeyen ve çabuk kurumayan ürünleri alın. Ürünlerin üzerinde CE ibaresi bulunmuyorsa bu ürünleri tercih etmeyin."

Yorumlar (0)