Veliler Dikkat! Yargıtay Kararı İle Sınıfa İzinsiz Girmek Bundan Sonra Suç Sayılacak

Okulda en çok tartışmalara neden olan konulardan biri olan velilerin sınıfa girmesi ile ilgili olarak Yargıtay Ceza Genel Kurulu emsal karar verdi.

GÜNDEM 16.10.2018, 10:26
Veliler Dikkat! Yargıtay Kararı İle Sınıfa İzinsiz Girmek Bundan Sonra Suç Sayılacak

Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından verilen karar ile beraber velilerin sınıfa izinsiz girmesinin iş yeri dokunulmazlığı ihlal suçu olarak kabul edildi. 

Derse İzinsiz Giren Veli Dava Konusu Oldu

Söz konusu olay bir ilkokulda iki öğrencinin kavga etmesi nedeniyle yaşandı. Öğretmenin araya girerek kavgayı ayırmasına sinirlenen çocuklardan biri çantasını da alarak okuldan ayrıldı. 

Çocun olayı giderek evdekilere anlatması üzerine çocuğun abisi okula giderek sınıfa izinsiz girdi ve öğretmenle tartıştı. Öğretmenin çocuğun dışarı çıkmasını istemi üzerine sınıfı basan veli "Deşerim seni, sen benim kim olduğumu bilmiyorsun, seni öldürürüm" diyerek tehditte bulundu. 

Kavga sesleri üzerine diğer öğretmenler tarafından okula polis çağrıldı ve olay yerine gelen polisler sınıfı basan veliyi göz altına aldı. Öğretmenin şikayeti üzerine 18 yaşından küçük olan veli 1. Çocuk Mahkemesi’nde yargılandı. 

Yapılan yargılama sonrasında sınıfı basan veli "İş yeri dokunulmazlığının ihlâli" suçundan TCK’nun 116/2, 31/3, 62, 50/3 ve 52/2-4. maddeleri uyarınca 2 bin lira adli para cezası ile cezalandırıldı. Sanık avukatı kararı temyiz ederek Yargıtay 4. Ceza Dairesi'ne başvuruda bulundu. 

Suça Sürüklenen Çocuk Kararı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Makamını Rahatsız Etti 

Yargıtay 4. Ceza Dairesi yapılan başvuru üzerine "Suça sürüklenen çocuğun, kardeşinin sınıfında başka bir öğrenci ile arasında geçen tartışma sonrasında öğretmenin kendisini dövdüğünü ve bu nedenle okuldan ayrılıp haber vermeye geldiğini söyleyen kardeşinin bu beyanı üzerine öğretmeniyle konuşmak amacıyla eğitim aldığı okula gidip sınıfa girdiği anlaşılmaktadır. Ders yapmakta olan mağdurla tartışıp tehdit ettiği okulun ve sınıfın öğrenci yakınları tarafından gidilmesi mutad yerlerden olması karşısında, iş yeri dokunulmazlığının ihlâli suçunun oluşmayacağı gözetilmeden, suça sürüklenen çocuk hakkında hükümlülük kararı verilmesi isabetsizliğinden bozulmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir" denilerek kararı bozdu. 

Ancak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı verilen kararı sakıncalı bularak karara itiraz etti. Yargıtay Ceza Genel Kurulu itirazın ardından söz konusu davayı yeniden ele aldı ve dava sonucunda sınıfa izinsiz girmenin işyeri dokunulmazlığı ihlal suçu olduğu kararı verildi. 

Verilen Emsal Karar İle Sınıfa izinsiz Giren Veliler Artık Suç İşlemiş Sayılacak

Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda bundan sonra velinin sınıfa izinsiz girmesi "işyeri dokunulmazlığı ihlal suçu" olarak kabul edilecek. Söz konusu olay milyonlarca veliyi ilgilendirmesi açısından büyük önem taşıyor. 

Kamupersoneli.net 

Yorumlar (0)