Vizesiz Geçiş Kriterlerine Uygun Pasaportlar Dağıtılmaya Başlanacak!

AB'ye giriş için zorunlu görülen yeni sistem pasaportların dağıtımına çok yakında geçilecek.

GÜNDEM 26.09.2016, 08:45 26.09.2016, 08:57
Vizesiz Geçiş Kriterlerine Uygun Pasaportlar Dağıtılmaya Başlanacak!
AB ülkelerine adını yazdırmak isteyen Türkiye için sunulan 72 kriterin bir çoğu yerine getirilmiş, küçük bir kısmıda sürecin olgunlaşmasını beklemektedir. Aylardır süre gelen vizesiz Avrupa ülkelerine geçiş kapsamındaki bu sürece ilişkin son adımlar da atılırken; pasaport konusu da aydınlatılmış durumda. 

AB standartlarına uygun olarak hazırlanan yeni sistem pasaportlar, çok yakın bir tarih içerisinde dağıtılmaya başlanacak. İçerisinde bir çipinde yer aldığı bu pasaportlar, AB standartlarına uygun bilgileri barındıracaklar. Bilgileri dijital olarak barındırabilecek düzeydeki bu pasaportlar, eski pasaportu bulunan vatandaşlara yeni pasaporta geçiş süreci 87-90 TL arası bir rakama verilecek. 
Pasaportlar polikarbon yapılı olacak ve parmak izi, fotoğraf ve pasaport bilgileri içerisinde yer alacak.

Eski pasaportu olmayan vatandaşlar ise vergi ücreti ödemek zorunda kalacaklar. Biyometrik pasaport olarak adlandırılan bu yeni pasaportlara 2017' nin başlarında geçilmesi planlanıyor. Ayrıca yeni pasaportlar, yalnızca AB standartları için değil, vizesiz geçiş olsa da olmasa da uygulamaya girecek. Defter bedeli ve vergilerle belirlenen pasaportun fiyatı, kullanıma sunulduğunda Maliye Bakanlığı tarafından kamuoyuna ilan edilecektir.


Kamupersoneli.net | ANKARA
Yorumlar (0)