Yagıtay'dan Emsal Karar ! İşyerinde Öyle Bir Şey Yaptı Ki Tazminatsız Kovuldu

Bir kadını iş yerinde bakış ve sözle taciz eden adam tazminatsız bir şekilde işten kovuldu. Bunun üzerine mahkemeye giden şahıs davayı kazandı ancak Yargıtay bu kararı bozdu. Konu hakkında Yargıtay kararında "Kadınların çalışma hayatındaki en büyük engeli cinsel tacizdir. Bunu önlemenin yolu, failin ceza alacağını bilmesidir." ifadelerine yer verdi.

GÜNDEM 30.09.2019, 10:22
Yagıtay'dan Emsal Karar ! İşyerinde Öyle Bir Şey Yaptı Ki Tazminatsız Kovuldu

Sakarya'daki bir mağazada kasiyerlik yapan evli kadın, aynı iş yerinde çalışan kişiyi, sürekli kendisini izlediğini, bakışlarıyla taciz ettiğini, "Seni izlemek beni mutlu ediyor. Sen ne güzelsin, ne kadar sıcakkanlısın" gibi sözler söylediğini ifade ederek mağaza yönetimine şikayet etti.

Mağazada şoför olarak çalışan şahıs suçlamaları kabul etmedi ancak işten çıkartıldı. İş akdinin haksız nedenle feshedildiğini iddia eden çalışan, kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinde de bulunarak dava açtı.

Sakarya 1. İş Mahkemesi’ndeki yargılama sırasında işveren, davacı çalışanın kadın personele cinsel tacizde bulunduğunu savundu. Kasiyer kadın ise davacının sürekli kendisini izlediğini, farklı kasalara gittiğinde davacının da yanına geldiğini, sözlü tacizlere maruz kaldığını öne sürdü. Dinlenen bazı tanıklar da olayı doğruladı.

Mahkeme tarafından işverenin söz konusu çalışanın iş akdinin haklı nedenle feshedildiğini somut delillerle ispatlayamadığı sonucuna ulaştı ve kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesine karar verdi.

YARGITAY KARARI BOZDU

Dava temyiz edildi ve Yargıtay 9. Hukuk Dairesi dosyayı inceledi. Yargıtay yerel mahkeme kararını bozarak iş yerindeki cinsel tacizi de irdeledi. Konu ile ilgili olarka cinsel tacizin kişilik haklarına ve çalışma özgürlüğüne saldırı olduğu vurgulandı.

Kararda, iş yerinde cinsel tacizin, bireysel olarak mağdurlar üzerinde çok boyutlu yıkıcı etkilere sahip olmanın yanı sıra ailesel, kurumsal ve toplumsal düzeylerde de derin etkiler bırakan bireysel ve toplumsal bir sorun niteliği taşıdığına işaret edildi.

Cinsel tacizin çoğunlukla erkek işçi tarafından kadın işçiye karşı ortaya çıktığı belirtilen kararda, iş hayatında yer alan kadınlarla ilgili tespitler bulundu. Bu tespitler şu şekilde:

"Ülkemizde iş alanlarının gelişmesi, kadınların okuma, bilgi ve becerilerinin artması, birçok meslek dalında yapılacak işe daha yatkın ve işin niteliğine göre erkeklerden daha becerikli olmaları sonucunda birçok kadın iş hayatında yer almaya, her alanda kadın işçilerin sayısı artmaya başlamıştır. Her alanda çalışma hayatına atılan, her kademede başarı ile yer alan kadın işçilerimizin çalışma yaşamındaki en büyük engeli, işin fiili, fiziki zorlukları değil, iş yerinde, iş hayatında karşılaştıkları, muhatap oldukları cinsel tacizlerdir."

Davacının iş yerinde çalışan kadın personele cinsel tacizde bulunduğu, bu durumun İş Kanunu hükümleri çerçevesinde haklı fesih nedeni olduğu ifade edilen kararda, kıdem ve ihbar tazminatlarının reddedilmesi gerekirken yanılgılı değerlendirmeyle kabul edilmesinin bozmayı gerektirdiği kaydedildi.

Yorumlar (0)