Yalova için deprem uyarısı!

Yalova Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Osman Kendir, Marmara'da yaşanacak olası 7 ve üzerinde gerçekleşebilecek bir büyüklükte depremde Yalova'nın büyük ölçüde etkileneceğini söyledi.

GÜNDEM 27.09.2019, 22:37
Yalova için deprem uyarısı!

Yalova'nın coğrafi yapısı hakkında bilgi verip, şiddetli depremde heyelan riskine dikkati çeken Kendir, kentte yapı stokunun da eski olduğunu belirterek, "Biz yapılarımızla 7 ve üzerindeki depremde yıkıldık. Marmara yıkıldı. 7 üzerindeki depremde ciddi hasarlar bırakırlar. Yani 6.5 üzerindeki depremler burada yıkmaya başlar." diye konuştu.

Yalova Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Osman Kendir, Silivri açıklarında meydana gelen depremi yorumladı. Olası depremin ve meydana gelen depremlerin 'İstanbul Depremi' olarak anıldığını söyleyen Kendir, "Aslında İstanbul Depremi denmesinin tek bir sebebi var oda nüfus yoğunluğu. İstanbulda bir fay yok. Fay Yalovanın önünde ve Marmara Denizinin içerisinde. Yalovada nereler depremden etkilenebilir. Yalovada topografik yapı itibariyle kuzey-güney uzanımlı dereler, bu kuzey-güney uzanımlarının oluşturduğu düzlük sahalar var. Sahil bölgelerindeki alüvyon bölgeler var. Yapı stokumuzun çoğu eski. Yenilenme durumu şu anda pat diye hemen olabilecek bir şey değil. Bunlara yönelmeliyiz" dedi.

Yorumlar (0)