Yaptırım Kararı Sonrası ABD İle Ön Mutabakat Sağlandı

ABD'nin rahip Brunson'un serbest bırakılmasına ilişkin almış olduğu yaptırım kararı sonrası Türkiye ile ABD arasındaki ipler gerilmişti. Yaşanan bu gerilimin ardından ise ilişkilerin iyileştirilmesi adında ön mutabakatın sağlandığı öğrenildi.

GÜNDEM 07.08.2018, 01:33
Yaptırım Kararı Sonrası ABD İle Ön Mutabakat Sağlandı

ABD Başkanı Donald Trum ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından Türkiye'ye yönelik yapılan yaptırım kararlarının ardından iki ülke arasındaki gerilim tırmanmıştı. Rahip Brunson'un serbest kalması ile alakalı bu yaptırım kararlarına Türkiye'de aynı şekilde yanıt vermişti. 

Gerilimi tırmandıran bir diğer noktada ABD'nin iki Türk bakanına yönelik almış olduğu yaptırım kararları oldu. ABD, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e rahip Brunson'un tutuklanmasında rol oynadılar diye yaptırım kararı almıştı. Türkiye'de bu kararlara tehditle bize birşey yaptıramazsınız mesajı vermişti. Yaşanan bu karşılıklı gerilimlerin ardından ise diplomasi trafiği yeniden kurulmaya sağlanıyor. 

ABD İLE TÜRKİYE ARASINDA İLİŞKİLERİN DÜZELMESİ ADINA İLK ADIM

ABD İle Türkiye arasında yaşanan bu gelişmelerin ardından ise iki ülkenin ilişkileri normalleştirme adına ilk mutabakatı sağladıkları öğrenildi. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türkiye'den bir heyet ABD'nin Washington D.C. kentine gidecek. Bu iki kişilik heyet ABD'de yüzyüze görüşmeler gerçekleştirerek diplomasi trafiğinin yeniden sağlanması için çaba gösterilecek. 

ABD ile Türkiye arasında yaşanan rahip Brunson gerilmesi Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders tarafından düzenlenen basın toplantısında açıklanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e yaptırım uygulanacağını açıklamasının ardından en üst seviyeye çıkmıştı. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)