Yargıda Önemli Değişiklik! Hakim ve Savcıların Emeklilik Yaşı Değişiyor

Adalet Bakanlığı yargıda önemli bir değişiklik yaparak, hakim ve savcıların emeklilik yaşlarına ilişkin düzenlemeye gidiyor.

GÜNDEM 27.09.2017, 08:11 27.09.2017, 15:52
Yargıda Önemli Değişiklik! Hakim ve Savcıların Emeklilik Yaşı Değişiyor

Adalet Bakanlığı tarafından hakim ve savcıların emeklilik yaşlarına ilişkin yeni bir düzenleme yapılması planlanıyor.

Düzenleme İçin Çalışmalar Başladı

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaklaşık 4 bin 500 hakim ve savcı meslekten ihraç edilmişti. Bu ihraçlardan sonra boşalan yerlere 4 bin dolaylarında yeni alımlar yapıldı. Yeni alımlarla birlikte ciddi bir tecrübe eksiklikliğinin olduğu ortaya çıktı. Buna dayanarak hükümet tarafından Adalet Bakanlığı'nca yeni bir düzenlemeye gidilerek emeklilik yaşında düzenleme yapılması adına adım atılmaya başladı.

Emeklilik Yaşının 67'ye Çıkartılması Amaçlanıyor

Adalet Bakanlığı'nın önemli bir değişiklik ile hakim ve savcıların emeklilik yaşlarının yeniden düzenlenmesi adına çalışmalarının olduğu belirtildi. Şuan 65 olan hakim ve savcıların emeklilik yaşlarının 67'ye çıkartılması amaçlanıyor. Böyle bir düzenleme ile mevcut isimlerin tecrübelerinde 2 yıl daha faydalanılarak yeni atanan isimlerin bu tecribelerden 2 yıl daha faydalanması sağlanacak.

Kendi İsteklerine Bağlı Olacak...

Edinilen bilgiler ışığında, 3 yılda emekli olması mümkün olan 40 Yargıtay ve Danıştay üyelerinin, kendi istekleri doğrultusunda eğer isterlerse 2 yıl daha görev almaları mümkün olacak. Bu 40 isim arasında Danıştay Başkanı Zerrin Güngör ile Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'de yer almaktadır.

Yakın Zamanda Meclis Gündemi Gelmesi Bekleniyor

Adalet Bakanlığı'nın çalışmalarının netleşmesi ve düzenlemenin hayata geçmesi durumunda Zerrin Güngör'ün 4 yıllık 2. başkanlık süresi tamamlanmış olacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda daha önceden hakimlerin 65 olan emeklilik yaşını 67’ye çıkartılmasını düşünmüş, ancak düzenleme hayata geçirilemeişti.

Düzenlemenin birkaç ay içerisinde TBMM gündemine getirilmesi düşünülüyor.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (1)
hüseyin öztürk 2 yıl önce
danıştay başkanlıgında görev yapan tetkik hakimlerinin tecrübeleri ve başarıları oldukça çok yüksek