15 Ağustos 2018 Çarşamba 16:37
Yargıtay'dan Emsal Karar! Yıllık İzin Kullanacaklar Dikkat

Bursa'da savunma sanayi sektöründe hizmet veren bir firmada görevli işçi işverenin bilgisi dâhilinde tatil planı düzenledi.

Ancak daha sonra işyerinin el değiştirmesiyle beraber yenli gelen yönetim, otel rezervasyonlarını yaptıran çalışana izin kullanamayacağını söyledi.

Alınan bu karara karşı büyük şok yaşayan işçi hakkını arayarak haksız ve eşitlik ilkesine aykırı olan uygulama kapsamında iş akdini tek taraflı feshetti.

İşçiye ihbar ödemesi yapılırken Bursa 9. İş Mahkemesi’nde iş veren hakkında dava açan tatil mağduru kağıt üzerinde işveren değişikliğinin yapıldığını ancak çalışma yerinin aynı kaldığını belirten her iki davalının işini aynı yerde yaptığını ve iş akdini haklı sebeplerden dolayı fesh ettiğini ileri sürdü.

Daha sonra kıdem tazminatı, fazla mesai ücretleri ile alacak ücret farklarını davalılardan tahsil edilmesini istedi.

Mahkemede savunmasını yapan patron ise, iş akdinin davacı tarafından yıllık izin kullandırılmadığı gerekçesi ile feshedildiğini fesih sebebinin İş Kanunu’nu 24. maddesinde sayılan haklı sebeplerden dolayı fesh halleri arasında bulunmadığını belirtti.

Davacının fesih sebebiyle bağlı olduğunu ve bu sebeplerden dolayı haklı fesih söz konusu olmadığını savunarak davanın reddini talep etti.

Ayrıca ihbar tazminatının davacı tarafından talep ettiğini açıkladı.

MAHKEME KARARINI VERDİ

Mahkeme ise davacının iş sözleşmesini fesihte haksız olduğu gerekçesi ile davanın kısmen kabul edilmesine buna bağlı olarak karşı davada ihbar tazminatının davacı, karşı tarafından tahsiline karar verdi.

EMSAL KARAR

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza atıldı.

Söz konusu kararda ise; davacıya ait fesih bildiriminde, şirketin sağladığı tatil olanağından faydalanmak üzere gerekli izin tarihlerini yönetime ve insan kaynakları departmanına bildirerek, otel rezervasyonu ve ödemelerini yaptırdığına vurgu yapıldı.

Karar metninde yer alan ifadelerde ise;

"Davalı taraf, yıllık izin kullanma zamanını belirlemenin işverenin yönetim hakkı kapsamında olduğunu, ihbar öneli verilmeden davacı işçi tarafından iş akdinin haksız olarak feshedildiğini savunmuştur.

Yıllık ücretli iznin kullandırılmasının şekil ve zamanı işverenin yönetim hakkı kapsamında işverenin insiyatifindedir. İş sözleşmesi, personel yönetmeliği, TİS gibi taraflarca belirli tarih ve şekiller kararlaştırılmamış ise işçinin ne zaman ücretli izne çıkarılacağını belirleme yetkisi işverene aittir.

Bu kapsamda yıllık ücretli izinlerin kullandırılmaması kural olarak işçiye haklı fesih imkanı vermez.

Ancak işveren bu yönetim hakkını diğer hususlarda olduğu gibi iyi niyet kuralları içerisinde kullanmak zorundadır.

Somut uyuşmazlıkta Mahkemece, yıllık izin kullandırılmamasının İş Kanunu’nda sayılan haklı nedenle fesih sebepleri arasında yer almadığı ve bu nedenle davacı işçi tarafından gerçekleştirilen feshin haksız olduğu gerekçesiyle davacının kıdem tazminatı talebi reddedilmiş ise de, verilen karar eksik inceleme ve araştırmaya dayanmaktadır.

Mahkemece; davalı işyerindeki izin uygulamasının nasıl olduğu araştırılmalı, davacının fesih bildiriminde belirtilen ilgili yıllık izin belgeleri istenmeli, otel rezervasyon ve ödeme belgeleri davacıdan istenmelidir.

Davacının ne zaman yıllık izin talep ettiği, davalı tarafından yıllık izin verilip verilmediği hususları tespit edildikten sonra güven teorisi de dikkate alınarak varılacak sonuca göre asıl dava ve karşı dava hakkında bir karar verilmelidir.

Eksik inceleme ve araştırma ile yazılı şekilde karar verilmesi hatalıdır. Hükmün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir." açıklamaları yer aldı.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.