04 Mayıs 2019 Cumartesi 13:05
Yargıtay'dan Flaş Nafaka Kararı! Nafaka Süresi Sınırlandırılacak Mı?

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi kararında; "velayetinin annesine verilen çocuğun nafaka yükümlüsü babanın yanında kalması durumunda baba nafaka ödemeyecek" ifadelerini kullandı...

BABA İTİRAZ ETTİ

Boşanmış olduğu eşinin çocuk için verilen iştirak ile yoksulluk nafakasını ödemediğini iddia eden bir kadın alacakları için icra takibini başlattı.

Baba itiraz etti. Lehine karar verildiğini iddia eden baba yoksulluk nafakası ile müşterek çocuk lehine verilen iştirak nafakasının tahsili nedeniyle başlatıldığını ifade ettiği icra takibine, çocuğuna kendisinin baktığını belirti ve karara itirazda bulundu.

DOSYA YARGITAY'A SEVK EDİLDİ

İcra hukuk mahkemesi davaya ret cevabı verirken, temyiz başvurusu sürecinde devreye bu sefer Yargıtay 12. Hukuk Dairesi girdii ve karar açıklandı.

Yargıtay kararında ise;

"Baba, çocuğun tüm ihtiyaçlarının kendisi tarafından karşılandığını, bu nedenle nafaka ödeme yükümlülüğünün bulunmadığını belirterek icra emrinin iptaline karar verilmesini talep etmiştir.

Lehine nafakaya hükmedilen çocuk yönünden borçlunun nafaka ödemekle sorumlu tutulabilmesi için çocuğun alacaklı yanında bulunması gerekir. Borçlu bunun aksini ileri sürerek, velayeti alacaklıya bırakılan müşterek çocuğun boşandıktan sonra kendi yanında kaldığını iddia etmekte olup, bu iddiası her türlü delille ispatlanabilir.

Buna göre, mahkemece, müşterek çocuğun boşandıktan sonra borçlu baba yanında kaldığına ilişkin iddianın borçlunun bildirdiği her türlü delil incelenerek oluşacak sonuca göre karar verilmesi gerekirken, eksik inceleme ve dar yetkili icra mahkemesince tanık dinlenemeyeceği gerekçesi ile bu yöndeki itirazın da reddi yönünde hüküm kurulması isabetsizdir.

Borçlunun temyiz itirazlarının kısmen kabulü ile mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile karar verildi." denildi.

MHP HAZIRLADI, NAFAKA SÜRESİ SINIRLANDIRILIYOR MU?

Milliyetçi Hareket Partisi ise süresiz nafaka hakkında kanun teklifini hazırladı. Buna göre; nafaka alan kadın veya erkeğin mali durumunda herhangi bir değişiklik meydana gelmemesi durumunda ve yeniden evlenmeme yapılmadığında nafaka ödemesinin en çok 5 yıl ile sınırlandırılması talep edilecek.

Teklifin yakın zamanda Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.