Yargıtay'ın Şaşırtan Bylock Kararı!

Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından Samsun'da bir sanığa ByLock nedeniyle terör örgütü üyeliğinden verilen söz konusu hapis cezasını yeterli bulunmadığı gerekçesi ile bozuldu. Ayrıca bozma kararı sonrasında mahkemeler tarafından yeniden yargılanmada araştırmaların yaptıkları hükümlerin tesis edileceği belirtildi.

GÜNDEM 29.03.2018, 13:59 29.03.2018, 16:28
Yargıtay'ın Şaşırtan Bylock Kararı!

FETÖ'nün gizli haberleşme ağı ByLock'un deşifresi, devletin her kademisine sızmış olan üyelerin tespit edilmesinde büyük rol oynamıştı. ByLock kullanıcısı olduğu ifade edilen binlerce örgüt mensubu hakkında konuyla alakalı olarak soruşturma açıldı. Diğer yandan bu konuyla alakalı bir davada Samsun'da görüldü.

Söz konusu Habertürk'ün haberine göre ByLock kullandığı gerekçe gösterilerek belirlen Ç.Ç hakkında silahlı terör örgütü üyeliğinden suçlamayla beraber 15 yıla kadar hapis talebine göre dava açılmıştı.

Ayrıca sanık 7 yıl hapse çarpıtırıldı. Samsun Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onaylanan karar ise; Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin gündemine gelerek tartışmaya açıldı.

Daire ise mahkümiyet kararını bozarak aldığı kararda; "... İlgili birimlerden (BTK, emniyet) ayrıntılı ByLock tespit ve değerlendirme raporu ile HİS (CGNAT) sorgu kayıtları getirilip değerlendirilerek, sanığa sorulduktan sonra karar verilmesi gerekirken, sanığın ByLock kullanıcısı olduğuna dair yetersiz ByLock CBS (savcılık sorgu tutanağı) sorgu tutanağına dayanılarak, eksik araştırma ile yazılı şekilde hüküm verilmesi yasaya aykırıdır." ifadelerine yer verildi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)