Yargıtay'dan Whatsapp yazışmaları hakkında emsal karar! Bundan sonra sakın silmeyin!

Yargıtay'dan Whatsapp yazışmaları hakkında emsal karar! Bundan sonra sakın silmeyin!

Teknolojinin hayatımıza girmesinin ardından çok büyük bir önem kazanan Whatsapp yazışmaları ile ilgili olarak Yargıtay emsal niteliğinde bir karar verdi. Yargıtay tarafından verilen kararda Whatsapp yazışmaları delil sayıldı. Whatsapp yazışmaları delil sayılmasının ardından yazışmaların bundan sonra silinmemesi bildirildi.

Avukat ve müvekkili arasında geçen bir davada Yargıtay emsal bir karara imza attı.

SGK'YA DAVA AÇTI! AVUKATLA DAVALIK OLDU!

SGK'ya tahakkuk ettirdiği prim borcunun iptali için harekete geçen personel bir avukatla anlaşmasının ardından avukatla ücret sözleşmesi imzalamadan vekaletini iptal ettirdi.

ŞOKE OLDU!

Vekaletin iptal ettiren işçi ilk duruşmaya girmediğini iddia ettiği avukatın kendisinden alacaklı olduğunu öne sürmesi sonrasında şoke oldu.  İşçi kendi avukatı hakkında Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açarak avukatın vekaletten azil nedeniyle avukatlık ücreti talep ettiğini, ancak davalıya herhangi bir borcu bulunmadığını dile getirerek kendini savundu.

İLK DURUŞMAYA BİLE GİRMEDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Ayrıca avukatın söz konusu davanın ilk duruşmasına dahi girmeden azledildiğini, talep edilen avukatlık ücretinin fahiş olduğunu, davalının talimatı üzerine belirlediği kişilere avukatlık ücreti olarak bir kısım ödemenin yapıldığını, bu hususun taraflar arasındaki yazışmalarla sabit olduğu belirlendi. Takip dosyasına konu borçtan dolayı davalıya borçlu olmadığının tespitine, davalının kötü niyet tazminatına mahkum edilmesini istedi. Davalı avukatı; davanın reddini talep etti. Mahkeme davanın kısmen kabulüne hükmetti. Karar hem davacı hem de davalı tarafından temyiz edildi.

WHATSAPP YAZIŞMALARI HAKKINDA EMSAL KARAR!

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından Whatsapp yazışmaları ile ilgili olarak emsal nitelikte olan kararda taraflar arasında yazılı bir ücret sözleşmesi bulunmadığına dikkat çekilerek Whatsapp yazışmalarının delil sayıldığı bildirildi.

 Yargıtay kararında; "Davalı avukat tarafından davacıya gönderilen e-mail yazışmasında; SGK'ya açılacak dava ile ilgili ücret dökümü yapılmıştır. Mahkemece belirtilen mail yazışmasının değerlendirilmediği anlaşılmaktadır. Yasada; 'Uyuşmazlık konusu vakıaları ispata elverişli yazılı veya basılı metin, senet, çizim, plan, kroki, fotoğraf, film, görüntü veya ses kaydı gibi veriler ile elektronik ortamdaki veriler ve bunlara benzer bilgi taşıyıcıları bu Kanuna göre belgedir.' yazılıdır. Bu düzenleme ile mail yazışmaları da belge olarak kabul edilmiştir. O halde, mahkemece mail yazışmaları ve davacı tarafından yapılan ödemeler değerlendirilerek davacının borçlu olup olmadığına karar verilmesi gerekirken eksik inceleme ile yazılı şekilde davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir." ifadeleri yer aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.