Yasin Börü Davasında İstinaf Mahkemesi'nden red kararı

Yasin Börü davasında flaş karar. Yasin Börü ve 3 arkadaşının öldürülmesi davasında İstinaf Mahkemesine yapılan itiraza red kararı verildi.

Yasin Börü Davasında İstinaf Mahkemesi'nden red kararı

 Diyarbakır'da HDP'nin çağrısıyla gerçekleştirilen 6-8 Ekim'deki saldırılarda teröristlerce katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarının davası ile ilgili yaşanan gelişmeler devam ediyor. Yasin Börü ve üç arkadaşının Diyarbakır'da öldürülmesiyle ilgili yargılanan 41 kişiden 16'sı 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet, ikisi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince 24 Nisan 2017'de sanıklardan 16'sının "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" ile "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçlarından 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 22'şer yıl, 2 sanığın 5'er kez müebbet ve 19'ar yıl ve suça sürüklenen 6 çocuğun ise 124'er yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırılması kararına yapılan itirazı inceledi.

İnceleme sonucu Ankara 2. Ceza Mahkemesinin hükmünü uygun bulan 4. Ceza Dairesi, sanık ve sanık avukatlarının tahliye ve beraat kararı verilmesine yönelik taleplerin esastan reddine hükmetti.

Suç tarihinde 18 yaşını doldurmayan Börü'nün öldürülmesiyle ilgili sanıklar Sedat Çoban, Mecnun Akkoyun, Uğur Doğanay, Abdurrahim Pamuk, Mehmet Şah Yüce, Ali Güler, Cihan Yıldız, Ümit Doğanay, Rıdvan Baş, Ahmet Taylan, Hasan Uyanık, Burhan Dicle, Ali Karakurt, Cevher Türk, Erkan Balaban, Mehmet Çağlar, Remzi Özşan ve Resul Savur ile suça sürüklenen çocuklar Y.O, M.D, A.S, A.K, F.G ve M.İ'ye "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan dolayı ceza verilirken, TCK 82/1-e maddesinde yer alan "çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenmesi" maddesinin uygulanmamasının verilen cezalarda değişikliğe yol açmayacağı belirtildi ve davanın yeniden görülmesine gerek olmadığı kaydedildi.

Daire, sanıklardan Remzi Özşan hakkında "ölü üzerinden hırsızlık" suçu, sanıklar Hasan Aldemir ve Abdulvahap Turan hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" suçu ve yine sanık Turan hakkındaki "konut dokunulmazlığını ihlal etmek" suçundan verilen beraat  kararının kaldırılması istemini de esastan reddetti.

Mağdur ve katılan avukatlarının davada bazı sanıklar hakkında verilen beraat kararlarının bozulması itirazları da 4. Ceza Dairesince reddedildi.

Daire, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 19:27
YORUM EKLE