Yaz Saati Uygulamasının Sürekliliği Sağlandı

MTV düzenlemesinden asgari ücretin net 1404 TL olmasına kadar düzenlemeleri içeren torba tasarı TBMM'de kabul edildi. Bunun yanı sıra sürekli yaz saati uygulamasında yetki Bakanlar Kuruluna verildi.

Yaz Saati Uygulamasının Sürekliliği Sağlandı

Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda Değişiklik Tasarısı dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Bu tasarı kamuoyunda torba tasarı olarak biliniyordu. Söz konusu tasarıda MTV oranları, Kurumlar vergisinin tüm şirketler için yüzde 22'ye çıkarılması gibi birçok kritik maddeler yer alıyor. 

YAZ SAATİ UYGULAMASININ SÜREKLİLİĞİ SAĞLANDI

Ayrıca torba tasarı kapsamında sürekli yaz saati uygulamasına ilişkin yetki Bakanlar Kuruluna verildi. Türkiye Gazetesinden Osman Çobanoğlu'nun aktardıklarına göre bu kapsamda Bakanlar Kurulu bir saati aşmamak kaydıyla ileri saat uygulaması yapmaya yetkilendirildi. Yani yaz saati uygulamasının sürekliliği sağlanmış oldu.

Komisyonda daha önce görüşmeleri ertelenen ÇED işlemlerine ilişkin madde yeniden ele alındı ve ortak önerge ile tasarıdan çıkarıldı. Torba tasarıda ÇED raporunun 3 ayda tamamlanması öngörülüyordu. 

Ayrıca yapılan düzenleme kapsamında MASAK'a geçici madde eklendi. Eklenen madde kapsamında Maliye uzmanı olarak atanacakların sayısının 250'yi geçmemesi sağlanacak. Ayrıca kabul edilen tasarıda öne çıkan maddeleri kamupersoneli.net olarak ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

ÖNE ÇIKAN DÜZENLEMELER

# Atatürk Orman Çiftliğinin Ankara Büyükşehir Belediyesine ANKAPARK alanını 10 yıl süreyle kiralama düzenlemesi 30 yıla çıkarılmasını öngören madde ise önerge ile geri çekildi. 

# 1300 cc altı araçlar için MTV yeniden değerlendirme oranı sabit olacak. Bu oran yüzde 15'de sabit kalacak. 1300 cc üst araçlarda ise artı yüzde 10 puan eklenerek, MTV oranı yüzde 25 oranında arttırılacak.

# Ayrıca asgari ücret hakkında da düzenlemeler yer aldı. Bu kapsamda bu yıl vergi dilimlerindeki artıştan dolayı asgari ücretin 1.404 TL'nin altına düşmemesi için yasal düzenleme yapılacak.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2017, 10:15
YORUM EKLE