Yeni Askerlik Kanunu Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda Kabul Edildi!

Son dakika haberine göre... Türkiye Büyük Millet Meclisinde oylamaya çıkılan askerlik süresini kısaltan yasa teklifi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi... Buna göre askerlik 6 ay olarak yapılacak ve isteğe bağlı olarak 12 ay askerlik yapmak isteyenlere seçenekler sunulacak... İşte ilk bilgiler...

GÜNDEM 25.06.2019, 16:48 25.06.2019, 16:58
Yeni Askerlik Kanunu Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda Kabul Edildi!

Türkiye Büyük Millet Meclisinde son dakika gelişmesi... Askerlik süresini kısaltan yasa teklifi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildiği açıklandı.

Askerlik süresini kısaltan yasa teklifi oylamasında ise sonuçlar şöyle;

Yasanın kabul edilmesi için 335 kabul oyu kullanıldı, 17 ret oyu verildi ve 2 çekimser oy bulunuyor. Yasa oylamasında geçersiz oy ve boş oy bulunmamaktadır.

Askerlik görevi yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek.

Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek.

Askerlik çağı, cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek.

BAKAYA VE YOKLAMA KAÇAKLARI İÇİN BİR DEFAYA MAHSUS HAK

Bakaya ve yoklama kaçaklarının bir defaya mahsus olarak bedelliden yararlanması için yasanın önü açıldı. Bu kapsamda bulunanların 1 Kasım tarihine kadar başvurularını yapmış olmaları halinde geriye dönük cezalar da silinmiş olacak.

SINIRDA GÖREV ALANLARA 922 TL EK ÖDEME

6 aylık görev süresine ek olarak 6 ay daha askerlik yapmak isteyen erler, sınırda görev yapmaları halinde ek olarak 922 TL almaya hak kazanacak. 

Yorumlar (3)
Yusuf Gül 6 ay önce
İş arıyorum
çiydem kaya 6 ay önce
denetimli af nezaman çıkacak
çiydem kaya 6 ay önce
denetimli af nezaman çıkacak