Yeni Askerlik Sistemi Detayları Belli Oldu! Tek Tip Askerlik Sistemi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? MSB Askerlik Sistemi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan düzenlemelere göre yeni askerlik sistemi detayları netlik kazandı. Tek tip askerlik sisteminin ne zaman yürürlüğe gireceği merak edilirken, askerlik tasarısı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu. İşte MSB askerlik sistemine yönelik olarak tüm detaylar.

GÜNDEM 16.05.2019, 21:50
Yeni Askerlik Sistemi Detayları Belli Oldu! Tek Tip Askerlik Sistemi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? MSB Askerlik Sistemi

Halk arasında tek tip askerlik sistemi olarak bilinen yeni askerlik sisteminde yeni gelişmeler yaşanıyor.

Pek çok kişi tarafından merak edilen yeni askerlik sistemi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu.

Tek tip askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? İşte MSB askerlik sistemi konusunda tüm detaylar.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİNİN MECLİSE GELECEĞİ TARİH

Beştepe'de analiz edilen yeni askerlik sistemine yönelik olarak düzenleme Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onay alınmasıyla beraber gleecek süreçte Meclis'e sevk edilecek ve 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak İstanbul seçimi öncesinde yasalaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR'DAN YENİ ASKERLİK SİSTEMİ AÇIKLAMASI

Yeni askerlik sistemiyle ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bu ifadeleri kullanmıştı.

"Burada birinci iş öncelikle risk, tehdit ve tehlikelere karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) etkinliğine, caydırıcılığına ve saygınlığına halel getirmeyecek şekilde fakat diğer taraftan da gençlerimizin eğitim, öğrenim ve mesleki ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bir optimizasyona çalıştık.

NE OLACAK, YARIN NE ÇIKACAK

Kalıcı ve öngörülebilir bir sistem olmasına gayret gösterdik. Her sene bazı hallerde gençlerimizin, anne babaların ‘Ne olacak, yarın ne çıkacak’ endişesine kapılmadan; gençlerimiz eğitimini, öğrenimini, meslek hayatını sürdürsün, mesleki planlamalarını yapsınlar, anne babalar çocuklarının geleceğiyle ilgili planlamasını yapabilsin şeklinde bir noktaya gitmeye çalıştık.

700 BİN GENCİMİZ ASKERLİK YAŞINA GELİYOR

Bir yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde; her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor. Bunların dağılımı şöyle olacak. Bir: Bedelli askerliğe ayrılacaklar. İki: Yükümlü erbaş ve erler. Üç: Yedek astsubaylık. Bu sistemde meslek yüksekokullarına karşılık, onların yaptıkları eğitime karşılık bir değer koymak adına yedek astsubaylık konuldu. Daha sonra da yedek subaylık ve diğer beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak.”

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ 31 BİN 343 LİRA OLARAK BELİRLENDİ

Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak. Yurtdışında bulunanlar için 2 bin Euro olan dövizli askerlik ücreti ise 5 bin 113 Euro olacak.

BU GENCİMİZ 1 AY TEMEL ASKERLİK YAPACAK

Yükümlü kaynağından bir gencimiz diyelim ki lise mezunu, bu gencimiz 1 ay temel askerlik yapacak. Bedelliye ayrılanlarla beraber başlangıçta bu müracaat edenler çalışılacak, eğer ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa o zaman mecburen kura çekilecek ve bunun sonucunda belirlenenlerin hepsi, hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar hepsi 1 ay eğitim yapacaklar.

BEDELLİYE AYRILACAKLAR VE ASKERLİKLE İLİŞİKLERİ KESİLECEK

1 aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli bir miktar ücreti ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek.

TOPLAM 6 AY. BU 6 AY BİTTİKTEN SONRA ERLERE ‘KALMAK İSTER MİSİNİZ?’ DİYE SORACAĞIZ.

Bir ay temel eğitimi müteakip diğer lise mezunu ve altı gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda askerlik yapacak; toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra erlere ‘Kalmak ister misiniz?’ diye soracağız. Bu süre zarfında hem 1 ayda hem 5 ayda sadece harçlık alacaklar.

Bu 6 ay bittikten sonra istekli oldukları, uygun oldukları, gerekli sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde bir 6 aylık sözleşme yapacak.

Bu maaşlı olacak. Gencimiz aynı görevde devam edecek fakat maaşlı olacak.

Bu maaşlı süre, 6 ay bittikten sonra oradaki komutanların değerlendirmelerinde bu arkadaşımız, başarılı bulunduğu takdirde sözleşmeli er, uzman erbaş olabilecek. Ona müracaat edebilecek.

DAHA SONRA KITALARA GİTTİĞİNDE 10 AY SÜREYLE MAAŞ ALACAK

Meslek yüksekokulu mezunları da yedek astsubay olabilecek. ‘Sen mesleğinden kopma, o mesleğe devam edin. Bunun da bir karşılığı var’ diyoruz. Bu gencimiz geldiğinde 2 ay temel askerlik sınıf eğitimi alacak. Daha sonra kıtalara gittiğinde 10 ay süreyle maaş alacak. Bu 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek, isterse durum ve şartları, hakkındaki değerlendirmeler uygunsa gerekli sınavları geçtiği takdirde astsubaylığa geçebilecek.

10 AY KITALARDA MAAŞLI GÖREV YAPACAKLAR

Lisans ve lisansüstü eğitimi görenler yedek subay olabilecek. İki ay temel ve sınıf eğitimi alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı görev yapacaklar. Lisans ve lisansüstü yedek subaylığa müracaat ettiler ama kadrolar doldu. İsterse bu arkadaşlarımız yedek astsubay olabilecekler.

KRİTERLERİ YERİNE GETİRENLER ASTSUBAYLIĞA GEÇEBİLECEK

Lisans ve lisans üzeri, meslek yüksekokulu bitiren gençler isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla burada esnek model uygulamak suretiyle geçişler var. Herkes sonuna kadar çalışabilir, kendini geliştirebilir. Buraya gelen erbaş, er ve uzman erler olduktan sonra gerekli kriterleri yerine getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız, belli şartlardan sonra subay olabilecek. Dolayısıyla sistem kendi içinde; bütünlük içinde sürekli dönecek.

İSTEYENLERE SUBAY VE ASTSUBAY OLMA İMKÂNI

İsteyenlere subay ve astsubay olma imkânı tanıyarak, tesadüfi değil, göre göre, anlayarak, içine sindirerek ve de sistem onu tanıyarak, subay, astsubay ve uzman kitlesinin oluşturulmasına katkı vereceğiz. Anlatmaya çalıştığım hususların tamamını Milli Savunma Bakanlığı web sayfasına koyacağız. Sorular olursa tweet’lerle cevap vermeye gayret edeceğiz.

Yorumlar (0)