Yeni askerlik sistemi için hazırlanan ilk taslak Cumhurbaşkanı'na sunuldu

Aylar öncesinde konuşulan yeni askerlik sistemi ile ilgili hazırlanan ilk taslak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu. Hazırlanan taslağın ayrıntıları şöyle;

Yeni askerlik sistemi için hazırlanan ilk taslak Cumhurbaşkanı'na sunuldu

Milli Savunma Bakanlığı, yeni askerlik sistemi ile ilgili ilk taslağın kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulduğunu ve çalışmaların diğer kurumlarla koordineli devam ettiğini açıkladı. 

"Kısa ve uzun dönem 9 ayda birleşecek"

İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Fahri Erenel ise yeni askerlik sistemi ile ilgili TRT Haber'e yaptığı açıklamada, "Ana düşünce 9 ay gibi tek bir standarda getirmektir. Bununla 12 ay olan uzun dönem askerlik 9 aya yalnız tabi kısa dönem 6 aydan 9 aya çıkmış olacak. Kısa ve uzun dönem 9 ayda birleşecek" dedi.

Erenel, askerlikte 3 aylık zorunlu dönem planlandığı görüşünde. Kalan 6 ayı geçirmek için ise 3 seçenek öngörülüyor. Bunlardan ilki bazı meslekler için geçerli olacak. Örneğin, doktor, hakim, öğretmen gibi yetişmesi uzun zaman alan meslek gurupları bu grupta değerlendirilecek.

Erenel'e göre değerlendirilen iki alternatif daha var:

"Bedelli dediğimiz 3 ay eğitimden sonra bir bedel ödeyerek sadece 3 ay askerlik yapacak, diğeri ise 3 aylık temel eğitimi bitirdikten sonra ortalama şu an ifade edilen konu asgari ücret üzerinden maaş ödenerek kendilerine kalan 6 aylık sürelerini tamamlamaları şeklinde olacak."

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 06:35
YORUM EKLE