Yeni Askerlik Sistemi ile Yapılan Değişiklikler! Cumhurbaşkanına, Askerliğini Yapmayanlara Muafiyet Yetkisi Veriliyor!

Yeni askerlik sistemi ile ilgili yapılan değişiklikler meclise gönderildi. Yeni askerlik sistemi ile ilgili yapılan yasada, Cumhurbaşkanına, Askerliğini Yapmayanlara Muafiyet Yetkisi Veiliyor! Yeni askerlik sistemi hakkında görüş bildiren Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, yasa maddesinin keyfi uygulamalara açık olduğuna dikkat çekerek “Bu maddeyi iyi niyetli yorumlayamayız” diye konuştu.

GÜNDEM 26.05.2019, 16:28
Yeni Askerlik Sistemi ile Yapılan Değişiklikler! Cumhurbaşkanına, Askerliğini Yapmayanlara Muafiyet Yetkisi Veriliyor!

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yeni askerlik sistemi hakkında yapılan değişiklik yasa tasarısı meclise gönderildi. Meclise gönderilen yeni askerlik sistemi hakkında yapılan değişiklik ile Cumhurbaşkanına, askerliğini yapmayanlara muafiyet yetkisi verme maddeside var. Yasa onaylanırsa, Cumhurbaşkanı istediği kişiyi askerlikten muaf edebilecek. 

Bayramdan önce kabul edilmesi beklenen ve askerlik sistemini tamamen değiştiren yeni askerlik yasasında Cumhurbaşkanına ucu açık bir şekilde askerlikten muafiyet tanıma yetkisi verilmesi dikkat çekti.

TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edilen ve Meclis Genel Kurulu’nda bayramdan önce görüşülerek kabul edilmesi beklenen yasada “özel durumlarda muafiyet ve erteleme” başlığı altında cumhurbaşkanına askerliğini yapmayanlara muafiyet tanıma yetkisi veriliyor. Yasanın 45’inci maddesinin ikinci fırkasında “Barışta, olağanüstü hal veya seferberlik hallerinde veya savaşta, askerliğini henüz yapmadan, Cumhurbaşkanınca gerekli görülen sahalarda özel olarak görevlendirilen gönüllüler, Cumhurbaşkanınca belirlenen şartlara uydukları takdirde askerlik hizmetinden muaf tutulur” hükmü yer alıyor.

''ÇOK YANLIŞ VE TEHLİKELİ BİR MADDE''

Maddenin bu haliyle yasada yer almasını Cumhuriyet’e değerlendiren emekli tümgeneral Ahmet Yavuz, yasa maddesinin keyfi uygulamalara açık olduğuna dikkat çekerek “Bu maddeyi iyi niyetli yorumlayamayız. Savaş haliyle sınırlı bırakılsaydı saygı duyarım. Ama ne iş yaptığı belli olmayan kişilerin bir kişinin kararıyla askerlikten muaf tutulması kabul edilemez” dedi. Yavuz, “Demokratik bir ülkenin böyle bir yasası olamaz. Sadece savaş şartları için böyle bir hüküm konulabilir. Fakat normal zamanları da kapsayan böyle bir yasa olmaz, olmamalı. Çok yanlış ve tehlikeli bir madde” diye konuştu.

Özel durumlarda muafiyet yetkisi mevcut 1111 sayılı Askerlik Yasası’nda da yer alıyordu ancak muafiyet için 2018’den önce Bakanlar Kurulu Kararı gerekiyordu. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesinin ardından çıkartılan 700 sayılı KHK ile yapılan değişiklikle ‘Bakanlar Kurulu Kararı’, ‘Cumhurbaşkanlığı Kararı’na dönüştürüldü. Ancak yeni askerlik yasasında ‘Cumhurbaşkanı Kararı’ şartı yerine “Cumhurbaşkanınca belirlenen şartlar” hükmüyle yetinildi.

Yasada cumhurbaşkanına askerlik süresini yarıya indirme ya da iki katına çıkarma yetkisi de verilirken 20 yaş olan askerlik çağı da cumhurbaşkanı tarafından 5 yıl uzatılıp kısaltılabilecek.

Yorumlar (0)