Yeni Askerlik Sisteminde Tecil Süresi Gelişmesi! Tecil Ettirme Süresi Değişiyor

Yeni Askerlik sisteminde tecil süresi değişiyor... Yeni askerlik sisteminin hafta başında Meclis gündemine geleceği belirtildi. Peki yeni tecil süresi yaş sınırı kaç? İşte ayrıntılar.

GÜNDEM 18.05.2019, 12:46
Yeni Askerlik Sisteminde Tecil Süresi Gelişmesi! Tecil Ettirme Süresi Değişiyor

Yeni askerlik ile alakalı yasa önerisi hafta başında Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirilecek. Bu kapsamda yeni askerlik sisteminde tecil süresinin değişeceği belirtildi.

Adalet ve Kalkınma Partisinin yaptığı çalışmalara göre bedelli askerlik için yaş sınırının tamamen kaldırılmasından vazgeçildiği ifade edildi.

BAKAYA VE KAÇAKLAR BEDELLİ YAPAMAYACAK

Ayrıca askerlik yükümlüsünün eğitim durumuna göre askerliğini tecil ettirebileceği yaşa kadar bedelli askerlik yapabileceği ve bakaya kalanlarla beraber kaçakların bedelli kapsamına alınmaması düşüncesine ağırlık verildi.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, memur maaş katsayısına göre her yıl artacak olan ve ilk olarak 31 bin TL olarak belirlenen bedelli ücretinin aynen korunması düşünülüyor.

Değişikliklerin halen askerde olanları kapsayıp kapsamayacağı ise tartışılıyor.Hafta başında TBMM gündemine getirilmesi beklenen ve hızla TBMM’den geçirilebilmesi için muhalefetin desteğinin isteneceği düzenlemeler şöyle:

Lise ve üniversite mezunları için 6 ay ve 12 ay olarak uygulanan askerlik sistemine son verilecek.

Eğitim durumu ayrımı yapılmadan askerlik hizmetini yapmakla yükümlü her Türk vatandaşı, 6 ay askerlik yapacak.

6 aylık askerliğin tamamlanmasının ardından isteyenler, askerlik hizmetine devam edebilecek. Bu kapsamda yer alanlara asgari ücret tutarında maaş ödenecek.

Bir aylık temel eğitim koşuluyla bedelli askerlik sürekli hale getirilecek.

Bedelli askerlik için eğitim durumlarına göre yükümlülerin tecil süreleri dikkate alınacak.

Tecil süreleri ise;

Lise eğitimi için 22, meslek liseleri için 25, meslek yüksekokulları ve lisans eğitimi için 28, lisanüstü eğitim için 32, doktora ve tıp eğitimi için 35, sporcular için 35 yaşa kadar olabilecek.

Eğitim durumlarına göre bu süreleri aşan kişiler, bedelli askerlik uygulamasından yararlanamayacak. Tecil sürelerinin bitiminde askerlik hizmetine başlamayarak ‘bakaya’ kalanlar ya da asker kaçağı konumuna düşenler, bedelli askerlik kapsamı dışında tutulacak.

Yorumlar (0)