Yeni Askerlik Sisteminin Detayları: 3 Ay Askerlik 6 Ay Bedelli

Başkan Erdoğan tarafından açıklanan yeni askerlik sistemiyle alakalı olarak; Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanı Naci Bostancı'dan açıklama gelirken Bostancı yaptığı açıklamasında tarih verdi. İşte yeni askerlik sistemiyle alakalı olarak tüm detaylar....

GÜNDEM 28.07.2018, 08:26 28.07.2018, 13:43
Yeni Askerlik Sisteminin Detayları: 3 Ay Askerlik 6 Ay Bedelli

Başkan Erdoğan Salı günü gerçekleştirilen grup toplantısı sırasında yaptığı açıklamada;

"Gereken hazırlıkların ve planlamaların yapılmasının ardından Türkiye’yi bir daha bedelli kanunlarına ihtiyaç duyulmayacak bir askerlik sistemine kavuşturmuş olacağız" ifadelerini kullandığı yeni askerlik sistemiyle alakalı olarak detaylar gelmeye devam ediyor.

Bu konu hakkında Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanı Naci Bostancı Hürriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

Bostancı açıklamasında ise;

“Askerlik toplumun tümünü ilgilendiren önemli bir konu. Bu konuda yeni bir düzenlemeye giderken göz önünde bulundurduğumuz önemli hususlar var.

Bu konudaki çalışmada da bütün bu hususlar dikkate alınıyor.

Türkiye’nin milli ordu gerçeği, vatandaşla ordu arasındaki ilişki, yani aralarındaki gönül köprüsünün korunması, Türkiye’nin terörle mücadelesi ve bu çerçevedeki ihtiyaçlar, Türkiye’nin nüfus artış hızı ve gelecek perspektifi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kapasitesi ve ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran bir çalışma yürütülüyor.

Bir başka gerçek de, askerliğin ordu dışında ilgilendirdiği alanların da bulunması. Ayrıca, yığılmaları eritmek için zaman zaman çıkarılan bedelli gibi düzenlemelerin yol açtığı tartışmalar da var. Bütün bunlar bu çalışma kapsamında değerlendiriliyor." dedi.

Ayrıca Bostancı yeni askerlik sistemiyle alakalı olarak verdiği tarihte ise;

"Ekim ayından sonra gündeme gelecek bu çalışmayla yapmak istediğimiz, bütün bunlara cevap verecek bir askerlik düzenlemesini gerçekleştirmek ve sonuçta da her bir vatandaşımız için askerlik konusunda ileriye baktığında kendisi açısından öngörülebilen bir sistem oluşturmak.

TSK’nın asker ihtiyacına ilişkin belli bir kapasitesi var. Ancak şu anda askerlik çağındakilerin sayısı 5 milyonu aşmış durumda.

Askerlik çağına yeni gelenlerle birlikte her yıl bu sayı daha da artıyor. Bu sayıyı mevcut sistem içinde eritmenin güçlüğü karşısında da konuya kalıcı bir çözüm bulunması zorunlu hale geliyor.” dedi.

Kulis iddiaları içerisinde ise uzun ve kısa dönem askerliğin yerine 9 ay süreli tek tip askerlik sistemi öne çıkıyor. Ayrıca bu sistemle beraber 3 aylık temel askerlik eğitimlerinden sonra 6 aylık süreye yönelik isteyenlerin bedelini ödeyerek terhis olabileceği ve isteyenlerin ise aylık ücretler karşılığında askerlik hizmetine devam edebileceği iddia ediliyor.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)