Yeni Çipli Kimlik Kartları Nasıl Alınacak ?

Yeni yılla birlikte tüm Türkiye'de yeni kimlik kartları dağıtılmaya başlanacak. Peki yeni kimlik kartları nasıl alınacak? Haberimizde...

GÜNDEM 16.12.2016, 15:57 01.02.2019, 21:32
Yeni Çipli Kimlik Kartları Nasıl Alınacak ?

T.C. kimlik kartları projesi kapsamında yeni kimlik kartları pilot il seçilen Kırıkkale'de Mart ayından beri başvuruları alınıyor. Mart-Ekim ayları arasında başvurular alınırken yeni kimlik kartları sistemi denendi ve değerlendirildi, sistemde iyileştirmeler yapıldı.

Yeni kimlik kartlarıyla ilgili pilot uygulamada 50 bin kişinin başvuruları alındı ve kişilere kimlikleri teslim edildi. İl bazındaki çalışmaların yanı sıra kasım ayından itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa başvuru masaları kuruldu. Buralarda görevli personelin yeni kimlik kartı için başvurularının alınmasına da devam ediliyor.

Çipli Kimlik Kartları Nasıl Alınacak?


Kimlik kartı almak için 15 yaşından büyüklerin yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapması gerekiyor.

Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin bulunması yeterli.

Çipli kimlik kartlarının yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar sürerken, kartlarla uyumlu uygulamalar ve cihazlar geliştirmek isteyen 50'den fazla işletme, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumuna başvurarak personeline eğitim aldırdı. Bazı kurumlar da çipli kimliklerle hizmet verebilecek altyapıları kullanmaya başladı.

Yorumlar (0)