Yeni Çipli Kimlik Kartlarının Vatandaşlara Teslim Süresi Kısaldı (Başvurular Nasıl Yapılacak?)

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner çipli kimlik kartlarının vatandaşlara teslim edilmesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 21.09.2017, 13:14 08.02.2019, 17:53
Yeni Çipli Kimlik Kartlarının Vatandaşlara Teslim Süresi Kısaldı (Başvurular Nasıl Yapılacak?)

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner nüfus ve vatandaşlık işleri il ve ilçe müdürlüklerinden yapılan çipli Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarına ilişkin bir açıklama yaptı. 

Güner, açıklamasında başvurularının, önce biyometrik veri kontrol bölümünde değerlendirmeye tabi tutulduğunu söyledi.

Sinan Güner bugüne kadar 10 milyonu aşkın kişinin çipli kimlik kartını teslim aldığını kaydederek şu açıklamalarda bulundu;

"DEPOLADIĞIMIZ VERİLERLE KARŞILAŞTIRILIYOR"

"Eğer bugün Türkiye'de 10 milyon kimlik kartı varsa, 10 milyon tane biyometrik veri var. Yani parmak izi var, fotoğraf var. Sahteciliği önlemek adına bir kişi başvuru yaptığı zaman bu kişinin daha önce kart alıp almadığı, bunun bir sahtecilik girişimi olup olmadığını anlamak için sistem hemen alınan parmak izlerini, fotoğrafları depoladığımız verilerle karşılaştırıyor."

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner yeni çipli kimlik kartlarının tesliminin daha önce çok uzun sürdüğünü anımsattı ve açıklamalarına şöyle devam etti;

TESLİM SÜRESİ 1 HAFTAYA İNDİ

"Daha önce 3-4 hafta gibi uzun bir teslim süremiz varken, şu anda bu teslim süremizin bir haftaya indiğini görüyoruz. Özellikle yeni makinelerimizin devreye girmesiyle, Sayın Cumhurbaşkanımızın deklere ettiği 180 günlük eylem planında, kentsel alanlarda 5 artı 1, diğer kırsal alanlarda postanın belki biraz daha ikinci güne kalabileceği düşülen yerlerde 5 artı 2 günde kimlik kartı ve diğer belgelerin teslimi eylem planı içerisinde yer alıyor. 

Biz de bunu bir emir telakki ettiğimiz için şu anki çabamız hem hızı artırmak hem kaliteyi artırmak. Her yeni makine, her yeni üretim, bizi bir öncekinden daha ileri düzeye getirdiği için memnuniyet verici bir düzeye gidiyoruz.

"VATANDAŞLARIMIZIN MEMNUNİYET DURUMLARINI SORACAĞIZ"

"Artık çağrı merkezimiz aracılığıyla vatandaşlarımızı arayarak memnuniyet durumlarını soracağız. Bu bizim kaçtığımız, çekindiğimiz bir husus değildir. Sadece vatandaşa daha iyi hizmet verebilmek için vatandaşa nasıl daha iyi hizmet verebiliriz düşüncesi ile çağrı merkezinden telefon edeceğiz. 

Yakında vatandaşımız böyle bir aramayla karşılaşırsa 'Bu nasıl bir aramadır, acaba sahtekarlıkla karşı karşıya mıyım, bana karşı bir şey mi yapılıyor' gibi düşünmesin. Telefon numarası 199. Vatandaşlarımız bundan sonra buradan aranacaklar. 'Yeni kimlik için randevu almıştınız, gittiniz mi, size memur nasıl davrandı, sizin işlerinizi nasıl gördü?' diye oradaki çağrı görevlisi soru soracak. Vatandaşımız bu çağrıya hazır olsun. Böyle bir yönteme yakında geçeceğiz."

ÇİPLİ KİMLİK KARTI BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

Çipli kimlik kartı başvurusu yapacak olan vatandaşlar başvurularını aşağıda paylaştığımız link üzerinden yapacaklardır. Başvuru yapacak olan vatandaşlar öncelikli olarak sistem üzerinden randevu alacak, belgelerini hazırlyacak ve başvurularını tamamlayacaklardır. 

Yorumlar (0)