27 Haziran 2018 Çarşamba 08:59
Yeni Sisteme Göre Görev ve Yetkilerin Tüm Detayları
Kamu Personeli

24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarının resmen kayıtlara geçmesiyle birlikte, Türkiye'de yeni yönetim sisteminin hayata geçmesi için geri sayım başladı. Geri sayımın başlamasının ardından görev ve yetkiler hakkında detaylar belli olmaya başladı. 

Görev ve yetkiler hakkındaki detayları kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz.. 

TBMM GÖREVLERİ

Seçimlerin ardından yeni düzenlemeye göre Türkiye Büyük Millet Meclisinin görevleri sıralandı. Buna göre Türkiye Büyük Millet Meclisinin yetkileri arasında "Kanun çıkarmak, değiştirmek ve kaldırmak, Bütçe ve kesin hesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek, Para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek, Milletlerarası anlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, Üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilanına karar vermek" yer alıyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ

Yürütme yetkisi hakkında yeni sisteme göre Cumhurbaşkanının yetkileri neler olacak? Bu konu hakkında yeni sistemde Cumhurbaşkanının "Cumhurbaşkanlığı kararnamesi" çıkarma yetkisi bulunacak. Kanunların uygulanmasını sağlamak üzere ve bunlara aykırı olmamak şartıyla, yönetmelikler çıkarabilecek.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hakkındaki detaylar ise şöyle oldu:

- Anayasa'da yer alan temel haklar, kişi hakları ve ödevleri, siyasi haklar ve ödevler Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenemeyecek.

- Anayasa'da münhasıran kanunla düzenlenmesi öngörülen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamayacak.

- Kanunda açıkça düzenlenen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamayacak.

- Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kanunlar arasında farklı hükümler bulunması halinde, kanun hükümleri uygulanacak.

- TBMM'nin aynı konuda kanun çıkarması durumunda, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükümsüz hale gelecek.

KANUN TASARISI DEĞİL KANUN TEKLİFİ

Hükümetin meclise kanun tasarısı sunması da son buldu. Bakanlar aynı zamanda Milletvekili olmayacaklarından bu uygulama son buldu ve artık Mecliste Milletvekillerinin sunduğu kanun teklifleri görüşülecek.

MECLİS BAŞKANI SEÇİMİ

Habertürk'ten Murat Gürgen'in aktardıklarına göre seçim sonrasında Meclis’te ortaya çıkan yeni sandalye dağılımı, Meclis Başkanı seçiminin üçüncü tura kalacağı şeklinde yorumlanıyor. Meclis İçtüzüğü’ne göre, Meclis Başkanı seçilebilmek için, ilk iki turda 400 (üye tam sayısının 3’te 2’si), üçüncü turda ise 301 milletvekilinin (salt çoğunluk) oyunun alınması gerekiyor. Seçim dördüncü tura kalırsa, en yüksek oyu alan iki aday yarışacak. Son turda kim fazla oy alırsa Meclis Başkanı seçilecek. Meclis Başkanı’nın üçüncü turda seçilebilmesi için de AK Parti ile MHP’nin uzlaşması gerekiyor.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Son Güncelleme: 27.06.2018 09:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.