Yeni yasaklar ile seyahat yasağının detayları belli oldu

Yeni yasaklar ile seyahat yasağının detayları belli oldu

İçişleri Bakanlığı tarafından corona virüsü ile mücadele kapsamında alınacak olan yeni tedbirler belirtildi. Bu tedbirler kapsamında 65 yaş ve üstü ile 20 yaş ve altı için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Peki sokağa çıkma yasağında seyahatin nasıl olacağı belli oldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından corona virüs yeni tedbirler konulu genelge hazırlandı ve 81 ile gönderildi. Bu genelge kapsamında hafta sonları saat 10:00 ile 20:00 dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı sürelerde vatandaşların seyahatinin nasıl olacağı araştırılırken esas olanın seyahate çıkılmaması olduğu açıklandı.

SEYAHAT NASIL OLACAK?

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı sürelerde vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirler arası seyahate çıkmamaları esas olacağı gibi ististani durumlarda izin alan vatandaşlar özel araçları ile seyahat edebilecek.

GENELGEDE YER ALANLAR

Bu konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığının genelgesinde şu ifadelere yer verildi:

"Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi), Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, Ceza infaz kurumlarından salıverilen vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde İçişleri Bakanlığı'na ait EBAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecekler."

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASININ DETAYLARI

Bakanlık tarafından yayımlanan genelgeye göre getirilen yasaklar lk olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00'a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00'den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.