Yerel Seçimler Öncesi Seçmen Sadakati Araştırıldı! Partilerin Son Oy Oranları

Yerel seçim öncesi araştırmalarına hız veren anket şirketleri güncel olarak son durumlar hakkında bilgi veriyorlar. Mediar Araştırma şirketi tarafından yapılan son anketlerde ise seçmenlere hangi partiye oy verirsiniz yerine, daha önce oy verdiğiniz partiye yeniden oy verecek misiniz? soruları yöneltildi. Detayları haberimizde aktarıyoruz.

GÜNDEM 05.11.2018, 00:43
Yerel Seçimler Öncesi Seçmen Sadakati Araştırıldı! Partilerin Son Oy Oranları

2019 yılının Mart ayında Türkiye yerel seçimleri gerçekleştirecek. Siyasi partiler tarafından yerel seçimler için çalışmaların hız kazandığı  bu dönemde araştırma şirketleri de önemli veriler paylaşmaya başladılar. 

Bu kapsamda Mediar Araştırma şirketi de son olarak gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre yerel seçim öncesi gerçekleştirilen anket sonuçlarına dair detayları sizlerle paylaşıyoruz.

YEREL SEÇİMLERE YÖNELİK ANKET ARAŞTIRMASI

Mediar Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen ankette vatandaşlara Türkiye'de ekonomik kriz olup olmadığı soruldu. Bu soruya vatandaşların yüzde 77.86'sı ekonomik kriz var diye yanıt verdi. Bunun nedenine dair yapılan araştırmalarda ise krizin en büyük gerekçesi olarak yanlış ekonomi yönetimi olduğunu savunanların oranı yüzde 57.89. Ayrıca vatandaşların yüzde 46.48'i krizin dış güçler nedeniyle yaşandığını söylüyor. 

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde AK Parti’ye oy veren seçmenin yüzde 17.88’i yerel seçimde tekrar AK Parti’ye oy vermeyeceğini söylüyor. Cumhuriyet Halk Partisi'nde ise bu oran yüzde 13.13 seviyesinde. 

24 Haziran seçimlerinde oy kullandığı partiye yeniden oy vereceğini açıklayan seçmenlerin partilere göre oranları ise şu şekilde; İyi Parti yüzde 87.30, CHP yüzde 86.87, HDP yüzde 86.41, MHP yüzde 82.47, AK Parti yüzde 82.12.

SEÇMEN İTTİFAK KONUSUNA OLUMLU BAKIYOR

Mediar Araştırma Şirketi yerel seçimlere dair sorduğu sorularının birince ittifak konusunu araştırdı. Araştırmaya katılan vatandaşların yüzde 56.26'sı ittifak konusuna olumlu yaklaşırken seçmenin yüzde 41.45’i ittifak olması halinde AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’nı, yüzde 24.97’si ise CHP ve İYİ Parti’nin Millet İttifakını destekleyeceğini söylüyor. Hiçbirini desteklemeyeceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 22.47.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)