Yerel Semimlerde ittifak yapmak parti iç tüzüğüne aykırı mı?

MHP ile AK Partinin Cumhur İttifakı çatısı altında 31 Mart yerel seçimler için, resmi olmasa da anlaştığı, ve bu sebeple karşı partinin lehine propaganda ve iş birliği yaptığı gerekçesine yönelik kendi iç tüzüğünde, ''Kesin Çıkarma Cezasını Gerektiren Haller'' başlıklı maddesinde yer alan iç tüzüğüne aykırı hareket ettiği konusu gündeme geldi... Peki partiler kendi iç tüzüğüne aykırı hareket edebilir mi?

GÜNDEM 30.11.2018, 22:36 probil
Yerel Semimlerde ittifak yapmak parti iç tüzüğüne aykırı mı?

MHP ve AKP'nin 24 Haziran seçimlerinde ki Cumhur ittifakı çatısı altında seçimlere girme konusu resmi düzenleme ile sağlanmıştı.. Ama AKP ve CHP'de de olduğu gibi MHP'de kendi iç tüzüğüne göre partiler; yerel seçimler için koalisyon yada ittifak adı altında bir başka partinin lehinde çalışmak ve propagandalarını yapmak, açık veya gizli olarak Parti ve adaylarının aleyhine çalışmak gibi çalışmalar yapamazlar. Yaptıkları takdirde iç tüzüğün ''Kesin Çıkarma Cezasını Gerektiren Haller'' başlıklı olarak yayımladığı maddeye göre kesin çıkarma ile disipline sevk edilir. 

İşte MHP'nin yerel seçimler ile ilgili yapacak ittifak çalışmasına engel iç tüzük maddesi

7. BÖLÜM DİSİPLİN HÜKÜMLERİ

4.Madde Kesin Çıkarma Cezasını Gerektiren Haller

a. Milletvekilliği ve mahalli idareler seçimlerinde diğer partilerin veya bağımsız adayların lehinde çalışmak ve propagandalarını yapmak, açık veya gizli olarak Parti ve adaylarının aleyhine çalışmak,
b. Siyasi Partiler Kanununca yasaklanmış konuları ihmal etmek suretiyle parti hakkında kanuni takibata yol açacak davranışlarda bulunmak,
c. Partiyi ve parti yetkililerini gerçek dışı iddia ve gerekçelerle şikâyet etmek ve parti yetkililerinin bilgisi olmadan parti adına resmi makamlarla muhatap olmak, yalan bilgi ve beyanda bulunmak, yetkisiz demeç yayımlamak, partinin yetkili organları nezdinde demokratik ve medeni ölçüler çerçevesinde halledilmesi gereken parti içi meseleleri, belli kademe ve silsile düzenini bozarak basın ve yayın organlarında açık şekilde tartışma ve polemik konusu yapmak.

Bu durum AKP ve CHP'de de değişmiyor. 

Yorumlar (0)