Yerli Turist'in tatil fiyatları iki katına çıktı

2019’un yaz aylarında tatil yapmak isteyen yerli turist geçen yıla göre daha yüksek ücret ödeyecek. Antalya Side’de geçen yıla göre yaşanan fiyat artışı yüzde 67 ile 95 arasında olurken, fiyat artışında dikkat çeken diğer tatil bölgesi ise Lara-Kundu oldu. Buradaki fiyat artışı yüzde 64 ile 100 arasında gerçekleşti. Geçen yıla göre fiyat artışının en düşük olduğu tatil yöresi ise yüzde 38 ile 40 arasında fiyatları artan Çeşme- Ayvalık oldu.

GÜNDEM 15.12.2018, 09:02
Yerli Turist'in tatil fiyatları iki katına çıktı

Türkiye turizmi 2018’in son günleri yaklaşırken, yabancı turist sayısında tarihi rekor kırmaya hazırlanıyor. Yılın ilk 10 ayında ülkeye gelen yabancı turist sayısı, 35.5 milyona ulaşırken, yıl sonunda bu sayının 40 milyonu bulması bekleniyor. 2016 ve 2017 yıllarının ardından yaşanan bu yükseliş turizm sektörünü bir hayli sevindirdi.

Hatta 2023 hedefi olan 50 milyon turist hedefinin dahi aşılabileceği konuşulmaya başladı.

Artan yabancı turist sayısı ile birlikte otellerin artan doluluklardan olumsuz etkilenen taraf ise yerli turist oldu. Özellikle 2016’da birbiri ardına yaşanan olumsuzlular sonrasında yabancı turist Türkiye’yi tercih etmeyince birçok otelin kapanma haberleri gelmiş, bazı oteller yaşanan krizi personel çıkartarak aşmaya çalışmıştı.

Boş kalan odaları doldurmaya çalışan otel yöneticileri yerli turiste kapılarını sonuna kadar açmıştı. Öyle ki otellerde yerli turistin payının yüzde 50’yi bulduğu yerler olmuştu. Ancak devir değişti ve yabancı turistin sayısı arttıkça yerliye ayrılan pay azaldı. Yerlinin otellerdeki payı ortalama yüzde 15 olurken, bazı otellerde yüzde 5’e kadar düştü.

Yorumlar (0)