YÖK'ten Pakistanlı Öğrencilerin Doktora Programlarına Kabul Desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: ''Pakistanlı öğrencilerin ülkemizde doktora yapmasını öngören mutabakat zaptını çok kıymetli buluyorum."

GÜNDEM 15.03.2017, 13:15
YÖK'ten Pakistanlı Öğrencilerin Doktora Programlarına Kabul Desteği

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve Pakistan Yükseköğretim Komisyonu (HEC) Başkanı Prof. Dr. Mukhtar Ahmed tarafından Pakistanlı öğrencilerin Türkiye'deki üniversitelerde doktora eğitimi görmelerine imkân sağlayan Mutabakat Belgesi YÖK'te düzenlenen bir törenle imzalandı .İmzalanan mutabakat belgesi, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti arasında yükseköğretim alanında işbirliğini öngören ve geçtiğimiz yılın Nisan ayında Pakistan'da YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç ve HEC Başkanı Prof. Dr. Mukhtar Ahmed tarafından her iki ülke hükümetleri adına imzalanmış olan anlaşmanın bir uygulama belgesi niteliğini taşımaktadır. 

Mutabakat Belgesi, Pakistan hükümeti burslusu olarak gönderilecek öğrencilerin Türkiye'deki üniversitelerin doktora programlarına kabul süreçlerini; Pakistan hükümeti tarafından transfer edilecek öğrenim ücreti, sağlık sigortası, barınma bedeli ve cep harçlığına ilişkin ödemelerde izlenecek yöntemi ve öğrencilerin öğrenimleri sırasında ve bitiminde tabi tutulacağı birtakım hususları belirlemektedir.

Pakistan HEC Başkanı Prof. Dr. Mukhtar Ahmed, imza töreni öncesinde yaptığı konuşmada, öncelikle Türkiye'de bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek YÖK'ün göstermiş olduğu ev sahipliği için teşekkür etti. Ziyareti kapsamında Ankara'da bazı üniversiteleri de görme fırsatını bulduğunu ve ODTÜ'de bulunan teknoparkı ziyaret ettiğini belirterek, bu üniversitede okuyan Pakistanlı öğrencilerle bir araya geldiklerini söyledi. YÖK ve Türkiye'deki üniversitelerin desteğiyle Pakistan'daki üniversitelerde teknoparkların kurulması arzusunu dile getirdi. HEC Başkanı Prof. Dr. Mukhtar Ahmed ayrıca Pakistan üniversitelerinin ihtiyaç duyduğu doktoralı öğretim elemanını yetiştirmek üzere Türkiye'yi seçmiş olmalarının bir tesadüf olmadığını, iki ülke arasındaki dostane ilişkiler kadar Türk üniversitelerinin son yıllarda göstermiş olduğu akademik performans ve başarısının bunda belirleyici rol oynadığına dikkat çekti. İki dost ülkenin yükseköğretim alanında uzun vadeli işbirliğinin geliştirilmesi yönünde YÖK ve HEC arasındaki son dönemlerdeki mevcut işbirliği çalışmalarından dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç imza töreninde yaptığı konuşmada, dost ve kardeş ülke Pakistan'daki üniversitelerin ihtiyaç duyduğu akademik kadroları yetiştirecek olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek bu antlaşmayla iki ülkenin yükseköğretim alanındaki ilişkilerinin geleceği açısından da çok önemli bir uygulamayı başlatmış olduklarını; Türkiye'de yetişecek Pakistanlı akademisyenlerin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirmeye katkı sağlayacaklarına inandığını söyledi. Türkiye'de doktora yapacak gençlerin sadece Pakistan'da değil, bulundukları her ülkede iki ülkenin, Pakistan'ın ve Türkiye'nin menfaatini gözeten bir anlayışa ve tutuma sahip olacaklarından hiç kuşku duymadığını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Kasım 2016 tarihinde Pakistan'a gerçekleştirmiş olduğu resmi ziyaret sırasında Pakistan Ulusal Meclisi ile Senato'nun ortak oturumunda yaptığı konuşmada bugün imzalanan Mutabakat Belgesine atıfla şunları demişti:

"Lisans, yüksek lisans ve doktora alanında verilen Türkiye burslarıyla hem Pakistanlı öğrencilerin tecrübelerini ülkemize taşıyor, hem de nitelikli insan kaynağı noktasında Pakistanlı kardeşlerimize katkı sağlıyoruz. Yükseköğretim Kurulumuz ile Pakistan Yükseköğretim Kurulu arasında önümüzdeki ay imzalanacak ve her yıl 500 Pakistanlı öğrencinin ülkemizde doktora yapmasını öngören mutabakat zaptını da çok kıymetli buluyorum."

KAMUPERSONELİ.NET

Yorumlar (0)