YSK'daki Değişiklik ile 600 Seçim Müdürüne Rotasyon Geliyor

2019 seçimleri öncesinde Yüksek Seçim Kurulunun yapısında yapılacak değişikliklere ilişkin çalışmalar tamamlandı.

GÜNDEM 23.09.2017, 09:46 23.09.2017, 11:00
YSK'daki Değişiklik ile 600 Seçim Müdürüne Rotasyon Geliyor

2019 seçimleri ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yürürlüğe girecek. 2019 seçimlerinden önce, Yüksek Seçim Kurulunun yapısını değiştirmek için sürdürülen hazırlıklar tamamlandı.

15 KİŞİLİK UZMAN EKİP OLUŞTURULACAK

Yüksek Seçim Kurulunda yapılacak değişiklikler ile YSK bünyesinde seçim hukuk alanında uzman 15 kişilik bir ekip oluşturulacak.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

AK Parti Hukukçuları ile Adalet Bakanlığı bürokratlarının oluşturduğu komisyon, uzun zamandır YSK yapısındaki değişiklikler için hazırlık yapıyordu. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK), teşkilat taslağı yakın zamanda meclise sunulacak. 

Yapılacak düzenlemeler ile ilçe seçim müdürleri nüfusa kayıtlı oldukları ilde görev alamayacak, bulunduğu görev yerinde en fazla 6 ay görevde kalacak ve yeni seçim müdürlerinde hukukçu olma şartı aranacak.

600 İLÇE SEÇİM MÜDÜRÜNE ROTASYON

Yüksek Seçim Kurulu yapısında meydana gelecek değişiklik ile yaklaşık 600 civarında ilçe seçim müdürü rotasyona tabi tutulacak. AK Parti Kurmayları, 35 yıldan fazla zamandır aynı yerde görev yapanlar olduğuna değinerek: "Zaten bunların birçoğu da lise mezunu. Bir kişi aynı yerde 30-35 yıl görev yapmamalı" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin haberine göre; Yüksek Seçim Kurulunun yüksek mahkeme yetkisi netlik kazanacak. Seçim hukuku konusunda uzmanlardan oluşan 15 kişilik bir ekip oluşturulacak. Oluşturulan bu ekiplerde yer alan uzmanlar, seçimler sırasında bilirkişi olarak görev alacak, rapor hazırlayacak ve bu raporları Yüksek Seçim Kuruluna sunacak.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (1)
Serpil Turhan 2 yıl önce
2014 den bu yana temcit pilavı gibi ortaya getirilip duruyor, imza yetkisi bile olmayan seçim müdürleri için bu feveran neden anlaşılır gibi değil... 35 yıldır çalışıyor diye yazıyor haberci gazeteciler emeklilik yaşından haberleri yokmu