YSK'dan Anayasa Değişikliği Halk Oylamasına İlişkin Karar

Yüksek Seçim Kurulunun aldığı bir karar bugün ki Resmi Gazetede yayınlandı. Yayınlanan kararda bir sandıkta kaç seçmenin oy kullanacağının belirlendiği ifade edildi.

GÜNDEM 26.01.2017, 08:35 02.02.2019, 22:10
YSK'dan Anayasa Değişikliği Halk Oylamasına İlişkin Karar

YSK'nın bir kararı bugünki Resmi Gazetede yayınlandı. Yayınlanan kararda Yüksek Seçim Kurulu (YSK), anayasa değişikliği halk oylamasında bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısını belirledi.

YSK'nın Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, halk oylamasında bir sandık bölgesinde, mezra gibi toplu yerleşim birimlerinde ve 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 5. maddesinde sandık bölgesi oluşturulma işlemleri sırasında teşkil edilen sandık bölgelerinde oy kullanacak seçmen sayısının kaç olacağı ifade edildi. YSK'nın kararına göre seçmen sayısı 410 ile 415 olacak. Köylerde ise seçmen sayısının 415'i aşmaması halinde bir sandıkta oy kullanılabilecek.

Kararda, halk oylaması sürecinin kısa olması nedeniyle herhangi bir aksamaya sebebiyet verilmemesi için Anayasa Değişikliği Hakkındaki Kanun'un Resmi Gazete'de yayımlanması beklenilmeksizin bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısının belirlenmesinin gerekli görüldüğü kaydedildi.

Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun'un 2. maddesinde, "Anayasa değişikliğinin halkoylaması, ilgili Anayasa değişikliği Kanununun Resmi Gazetede yayımını takip eden altmışıncı günden sonraki ilk pazar günü yapılır." hükmü yer alıyor.

YSK tarafından alınan bir kararda halk oylamasına kaç partinin katılacğı yönünde. YSK tarafından halk oylamasına kaç partinin katılacağı belirtilen kararın detayları için tıklayınız. 

Yorumlar (0)