YSK İstanbul Seçim Kararı Belli Oldu Mu? Son Dakika YSK Haberleri...

Ak Parti ve MHP'nin yaptığı itirazlara yönelik YSK flaş kararını açıkladı. YSK, KHK'lılar oy kullanabilir kararını verdi.

GÜNDEM 23.04.2019, 15:18 23.04.2019, 16:28
YSK İstanbul Seçim Kararı Belli Oldu Mu? Son Dakika YSK Haberleri...

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi'ne ilişkin YSK'nın olağan itiraz süreci biter bitmez, AK Parti ve MHP, özellikle İstanbul için olağanüstü itiraz sürecinde dilekçelerini YSK’ya sunmuştu. AK Parti, itiraz dilekçesinde oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğunu, oy kaydırmaları yapıldığını, kayıp oy pusulalarının bulunduğunu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığını, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığını iddia etmişti. AK Parti, İstanbul'da seçimin iptali noktasında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamudan ihraç edilen seçmenlerin bulunduğu listeyi içerir ek dilekçeyi de YSK'ya iletmişti.

İstanbul seçimlerinin sonucu belirleyecek olan YSK, başvurular üzerine yaptığı görüşmelere bugün de devam ediyor. Kurul, hem AK Parti hem de MHP kanadından gelen 'İstanbul Büyükşehir Belediyesi' seçimlerinin iptali ve yenilenmesi konusunda karar verecek. Öte yandan kurul, itirazlara ilişkin ilk kararını verdi ve Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilenlerin oy kullanmasında herhangi bir sakınca olmadığına hükmetti.

41 BİN 132 SEÇMENİN ARAŞTIRILMASI KARARLAŞTIRILDI

AK Parti, 41 bin 132 seçmen arasında 2 bin 308 kısıtlı, hayatta olmayan bin 229 kişi bulunduğunu, 10 bin 290 seçmenin hem cezaevlerinde hem başka seçmen listelerinde oy kullandığını iddia etmişti. 

AK Parti ayrıca İstanbul seçmen listesinde kayıtlı 5 bin 287 hükümlünün oy kullandığını, İstanbul'daki yerleşim yeri adresi "cezaevi" olan 236 seçmen ile İstanbul genelinde 18 yaşının üzerinde zihinsel engeli bulunan 21 bin 782 kişinin seçmen listelerine kaydedildiği iddiasını YSK'ye taşımıştı. 

Ara kararlarda 41 bin 132 seçmen ile memur olmayan sandık kurulu başkanı ve üyeleri ile iddiaya konu diğer seçmenlerin durumlarının araştırılması kararlaştırıldı.

Yorumlar (0)