YSK Maltepe Oy Sayımı Kararını Açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu , Maaltepe İlçe Seçim Kurullarının tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırdı. YSK'nın aldığı bu karar doğrultusunda kalan 163 sandık sayılıp, Maltepe karara bağlanılacak.

GÜNDEM 15.04.2019, 15:51 15.04.2019, 17:07
YSK Maltepe Oy Sayımı Kararını Açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP'nin İstanbul'un Maltepe ilçesindeki oy sayımının durmasına itiraza ilişkin kararını verdi.

YSK, Maltepe ilçe seçim kurullarının, tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırdı.

Kalan 163 Sandık Sayılacak

YSK'nın aldığı kararla birlikte Maltepe'de 500 sandığın yeniden sayılma kararı durduruldu. Sadece kalan 163 sandık sayılacak.

Maltepe İlçe Seçim Kurulu'na yeni sayım kurulu oluşturma yetkisi de verildi.

CHP 500 Sandığın Yeniden Sayılmasına İtiraz Etmişti

CHP, İstanbul Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurullarının, bugüne kadar terminallerde yapılan tüm sayımların iptali yönündeki kararına itiraz etmişti.

Dilekçede, ilçe seçim kurullarının, yeniden sayım yapılan terminallerdeki sayımları iptal etmesi ve terminallerin kapatılması ve yenisinin kurulmaması kararının hukuken yanlış olduğu belirtilmişti.

Seçim sonrası alınan yeniden sayım kararlarına karşı CHP'nin yaptığı itirazın, YSK tarafından "Sayımların başlamış olması ve sayım başlayan yerlerde maddi gerçekliğin ortaya çıkıyor olması" nedeniyle reddedildiği hatırlatılan dilekçede, YSK'nin ayrıca, "Sayımların bir an önce tamamlanması için gerekli tedbirlerin alınması"nı ilçe seçim kurulundan istediği kaydedilmişti.

Yorumlar (0)