Yüksekokullarda Boş Bulunan Kadrolara Suriyeli Mülteciler Alınacak

YÖK Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman Suriyeli öğrenciler hakkında bir açıklama yaptı. Prof. Dr. Şişman yaptığı açıklamada Yüksekokullarda boş bulunan kadrolara Suriyeli mültecilerin değerlendirileceğini ifade etti.

GÜNDEM 14.02.2017, 14:06 14.02.2017, 17:56
Yüksekokullarda Boş Bulunan Kadrolara Suriyeli Mülteciler Alınacak

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, İzmir'de özel bir üniversite tarafından düzenlenen 'Yükseköğrenim ve Mülteciler' panelinde konuşma yaptı. Prof. Dr. Mehmet Şişman Suriyeli mülteci öğrencilere yüksekokul müjdesi verdi. Prof. Dr. Şişman açıklamasında "“Meslek yüksekokullarında atıl kalan kontenjanlar mevcut. Bunları Suriyeli mülteciler için değerlendirme yoluna gireceğiz" ifadelerine yer verdi.

4 BİN ÖĞRETMENLE TÜRKÇE ÖĞRETİLECEK

Hürriyet'in aktardıklarına göre, YÖK Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman Suriye vatandaşı öğrencilerin taleplerini değerlendirmeye aldıklarını ifade etti. Şişman, “Mültecilerin bir kısmının burada kalıcı olduğunu düşünerek çalışmalar başlattık. Meslek yüksekokullarında atıl kalan kontenjanlar mevcut. Bu kontenjanlar için Suriyeli mülteciler için değerlendirme yoluna gireceğiz. Ayrıca yabancı kişilere Türkçe öğretimi konusu da gündeme geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı konu ile ilgili olarak 4 bin civarında öğretmen almayı planlıyor. Bu öğretmenlere öncelikle formasyon eğitimi verilecek. 

550 BİN SURİYELİ ÖĞRENCİ

İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu da Suriyeli mültecilerin eğitimlerinde gelinen son nokta hakkında açıklamalarda bulundu. Ayşegül Komşuoğlu'nun açıklamalarına göre sayıları 230 bin olan Suriyeli öğrenci sayısının 550 bini bulduğu ifade edildi. Prof. Dr. Komsuoğlu, okullaşma oranının ise yüzde 30'dan yüzde 65'e çıkacağını söyledi.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (5)
Ahmet Gürpınar 3 yıl önce
Bi bunu yapmadınız lan tüh size
adım ülkem 3 yıl önce
öz yurdunda garipsin öz vatanında parya
cemal 3 yıl önce
askeriyede denemekden bahseden yok hiç !!!!!
Emir 3 yıl önce
Savaşta onlar kurtarır artık Türkiye yi
e.f 3 yıl önce
babanızın ulksi babnızın kurumu babanızın okulu ne lan bu bedava mı buldunuz benim memlekimin lkemin okullarını ben yurt dışında bir okula yazılmaya kalkıyorum asla yazılamıyorum bu ne lan ey halkım duy bunları