Zekeriya Kuzu Emniyetteki İfadesini Reddetti

'Paşa' lakaplı eski başçavuş Zekeriya Kuzu emniyette verdiği ifadesini reddetti. Kuzu savunmasında, baskı altında ifade verdiğini ve ifadesinin yüzde 99 'unu genel kültür ve aklında kalanlarla kendi kurguladığını iddia etti.

GÜNDEM 21.02.2017, 15:45 21.02.2017, 16:40
Zekeriya Kuzu Emniyetteki İfadesini Reddetti

Çiğli imamı olduğu ve Çiğli Ana Jet Üssü'ndeki lakabı 'Paşa' olduğu iddia edilen Zekeriya Kuzu savunamasında emniyette verdiği ifadesini reddetti. İfadesini baskı altında verdiğini,genel kültür ve aklında kalanlarla kendi kurguladığını ifade etti.

Hürriyet'in haberine göre Zekeriya Kuzu savunması ise şöyle:

"İnsan kurtarmak için 30 yıldır eğitim aldım. Başarılı operasyonlar yaptım. 2006 yılından sonra da yıldızım parladı. Ben devletin çıkarlarını yaşadıklarıyla ispat etmiş bir insanım. Kişisel çıkarları için bazı kişiler hakkımda örgüt elemanı gibi ismimi çıkardı. Ben inançlı bir insanım, ülkücüyüm. Bazı kişilerin 30 Ağustos’ta ordudan atılacakları söyleniyordu. Bu şakaydı sonradan herkes konuşmaya başladı. Şakaydı ciddi oldu. FETÖ üyeliğine gelince 1 dolarla başlayayım. İki oğlum vardır. Birisi benim soyadımı taşıdığı için tutuklandı diğeri de yurtdışında eğitim görüyordu ama bunlar olunca çıkamadı. Benim oğlumun para koleksiyonu vardı. Oğlum bana 1 dolar verdi. O 1 dolar oradan cüzdanımda kaldığını düşünüyorum.”

FETÖ ile bağlantısı olan  kişi ile ilgili ise; “Ben bir baba olarak İzmir gibi bir yerde çocuğum uyuşturucuya bulaşmasın gibi kaygılarla, gittiği dershanedeki Arif’le tanıştım. Evlerine gittim ama sadece oğlunu düşünen bir baba olarak yardımcı olabilir diye. Arif’le zaman zaman sohbetler yapardık. Ama sadece baba olarak çocuğum için. İfademdeki risale okumak konusunu da ben kurguladım. Arif ve Yavuz isimli kişiyle de dini sohbetler yapmadım. Arif sadece Fetullah Gülen’in milliyetçi olduğunu söylüyordu. Diğer anlattıklarımı genel kültür ve aklımda kalan kırıntılara göre ben kurguladım. ” bilgisini verdi. Üs imamı olduğu yönündeki iddialarla ilgili Kuzu, “Üs astsubayı olduğum için düşmanım çoktu. Çiğli imamı olduğum doğru değil. FETÖ’cü değilim. Hiçbir zaman hiçbir kademesinde bulunmadım. Baskı altında bunları söyledim. İfademdeki 57 kişilik listedeki isimlerin bazılarını ben yazdım bazıları da emniyette bana yazıldı verildi.Avukatım da görme engelliydi. İfademin altında nereye imza atacağı ona gösterildi ve imzaladı” savunma yaptı.

Kuzu, Muhsin Yazıcıoğlu kazasına kurtarmak için gitmek istemediği konusunda basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

KAMUPERSONELİ.NET-ANKARA

Yorumlar (0)