Zigana Dağındaki Trafik Çilesi Bitiyor

Türkiye ve Avrupa'da en uzun dünya genelinde ise en uzun 2. tünel olacak olan Zigana Tüneli çalışmaları son hız devam ediyor. İnşaatı tamamlandığı süreçte zorlu kış şartlarında ortaya çıkan sıkışık trafik akışı rahatlayacak.

Zigana Dağındaki Trafik Çilesi Bitiyor

Avrupa ve Türkiye genelinde en uzun dünyada ise 2. en uzun tünel olacak olan Zigana Tünelinin kazı çalışmalarına devam ediliyor. Zigana Tüneli inşaatı bittiğinde ise zorlu kış şartlarında kapanan ve durağan konuma gelen yolların ve çevre bölge geçişlerinin rahatlayacağı ifade edildi.

2. ZİGANA TÜNELİ 29 KM OLACAK

İnşaatı tamamlandığında Avrupa ve Türkiye'nin en uzun tüneli olacak olan tünelin Trabzon- Gümüşhane karayolu üzerinde yapımına devam ediliyor. Her iki taraftan olmak üzere tüpler içerisinde toplam 11 bin 200 metrekarelik kazı çalışmaları yapıldı. İlki 42 yıl önce temeli atılmış ve 14 sene içerisinde tamamlanarak Bin 700 metrelik 1. Zigana tünelinin ardından toplam uzunluğu 29 Kilometre olacak olan 2. Zigana Tüneli'nin Trabzon Maçka ilçesine bağlı olan Başar köyünde başlayan tünel kazının çalışmalarına Gümüşhane bölümü ise Torul ilçesine bağlı Köstereli mevkisinde devam ediliyor. 

29 EKİM 2019'DA HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYOR

2x14.5 kilometre olacak çift tüpü 2. Zigana Tüneli, bağlantı yollarıyla beraber 15.1 kilometrelik yeni güzergah projesi ile yol 560 metre daha düşük kootan geçecek ve Gümüşhane- Trabzon arası yol 8 km daha kısalmış olacak. Ayrıca kış aylarından yağışın yoğun olması ve virajların çokluğundan dolayı rampalarda sorun olması ve çile haline gelen eski düzende ortadan kalkmış olacak. Yapımına 4 yıl devam edileeği planlanan tünelin 29 ekim 2019'da hizmete geçirilmesi amaçlanmakta.

Doğu Karadeniz ve Kafkasları, Ortadoğu ve İran'a bağlayan Trabzon- Gümüşhane karayolu üzerinde yer alan Tarihi İpek Yolu güzerhagındaki Yeni Zigana Tüneli bittiğinde Ovit Tüneli'ni de geçerek Türkiye'nin en uzun karayolu ünvanını almış olacak. 

YAKLAŞIK 580 MİLYON TÜRK LİRASI

Tünel inşaatının yaklaşık olarak 580 Milyon Türk Lirasına mal olduğu açıklanırken Gümüşhane tarafından bu zamana kadar her iki tüp içerisinde toplam 8 bin metre, Trabzon tarafından ise her iki tüp içinde toplam 11 bin 200 metrelik kazı çalışmalarına devam ediliyor.  Yapımına 2 yıl önce başlanan tünelin temel atma töreninin geçtiğimiz yıl mart ayında Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirilmişti. 

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2018, 11:00
YORUM EKLE